NEWROZ COŞKUSUYLA 1 MAYIS’A

BDP, 1 Mayıs kutlamaları için genelge ve bildiri yayımladı. BDP bildirisinde, tüm baskılara ve tırmanan savaş ...


BDP, 1 Mayıs kutlamaları için genelge ve bildiri yayımladı. BDP bildirisinde, tüm baskılara ve tırmanan savaş naralarına karşı Kürt halkı ve emekçilerin birleştiğini belirterek, “Newroz coşkusuyla 1 Mayıs’ta alanlara” çağrısı yaptı.
1 Mayıs’a kitlesel katılım kararı alan BDP, bu kapsamda il başkanlıklarına ve PM üyelerine genelge ve bildiri gönderdi. Bu doğrultuda bir planlama yapan BDP’nin 1 Mayıs programı şöyle;
Batman, Bitlis ve Ağrı’da merkezi olmak üzere, Dersim ve Malatya’da da 1 Mayıs kutlamasına kitlesel olarak katılım gösterilecek. İstanbul, Adana, İzmir, Mersin gibi kentlerde kitlesel katılım sağlanacak. Diyarbakır, Urfa, Mardin ve Siirt illeri Batman’daki; Van, Muş ve Bingöl illeri Bitlis’teki; Iğdır, Kars, Erzurum ise Ağrı’da kutlamaya katılacak.
KÜRT VE TÜRK EMEKÇİLER BİRLEŞİYOR
Hazırlanan bildiride “Ortadoğu’da Kürtlerle Türklerin, Kürtlerle Farsların, Arapların, Süryanilerin, Ermenilerin, Azerilerin, bütün dinlerden ve mezheplerden halkların ittifakı her Newroz ve her 1 Mayıs’ta biraz daha da güçleniyor” ifadelerine yer verildi.
Bu gün Türkiye’de Kürt halkının ulusal-demokratik mücadelesiyle, Türkiyeli her etnik yapıdan emekçilerin hak ve özgürlük mücadelesinin artık daha fazla iç içe olduğu dile getirilen bildiride, şöyle denildi: “Kürtlere tankla, topla, kurşunla saldırılıyorsa her işçi direnişi copla, panzerle gaz bombasıyla bastırılmaya mahkumdur.” Denildi.
TEKEL YOL GÖSTERİYOR
“İşçilerin, emekçilerin, halkların bölünmüşlüğü yalnızca büyük para babalarına uluslararası sermayeye, ırkçı ve faşist güçlere hizmet ediyor” diyen BDP, “Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelip, omuz omuza direnen TEKEL işçileri bize yolu gösteriyor. Ve ortak bayrağımızda ‘Yaşasın halkların kardeşliği, emekçilerin birliği’ yazıyor.”
Bildirinin sonunda, BDP birlik, dayanışma ve mücadele için herkesi Newroz coşkusuyla 1 Mayıs’ta alanlarda olmaya çağırdı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net