İyi bir sözleşme için 1 Mayıs’a katılacaklar

1 Mayıs’a sayılı günler kala, sendikalar, katılımı yükseltmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.


1 Mayıs’a sayılı günler kala, sendikalar, katılımı yükseltmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı.
Belediye-İş İstanbul 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, örgütlü olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı işyerlerinde önceki gün toplantılar yaptı.
Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Dudullu, Beykoz, Kartal ve Göztepe şefliklerini gezen Gülüm, hem toplusözleşme süreciyle ilgili hem de 1 Mayıs mitingiyle ilgili bilgi verdi.
İlk olarak Dudullu Şefliği’nde işçilerle bir araya gelen Hasan Gülüm, toplusözleşme görüşmelerinde 23 madde üzerinde anlaşma sağlayamadıklarını, en büyük anlaşmazlığın kapsam maddelerinde olduğunu ifade etti. Üniversite mezunlarının kapsam dışı yapılmak istendiğini belirten Gülüm, bunu kabul etmeyeceklerini ifade etti.
Gülüm, ücret konusunda belediye yönetiminin henüz bir teklifte bulunmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde bir dizi eylem kararları açıklayacaklarını kaydetti. İyi bir sözleşme imzalayabilmek için iyi mücadele etmeleri gerektiğini dile getiren Gülüm, 1 Mayıs’ın da bunun bir parçası olduğunu söyledi.
TAŞERONLARI DA 1 MAYIS’A GETİRİN
TEKEL işçilerinin işçi sınıfı içerisinde heyecan yarattığını, mücadele edildiği zaman kazanım olacağını gösterdiğini belirten Gülüm, böyle bir süreçte 1 Mayıs’a gittiklerini kaydetti.
32 yıllık mücadelenin ardından işçilerin ve emekçilerin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacağını ifade eden Gülüm, bütün işçileri eşleri ve çocuklarıyla birlikte 1 Mayıs’a katılmaya çağırdı. “Bu yıl 1 Mayıs’ı güvencesiz çalışmaya adadık. Bu yüzden başta sizlerin, buradaki asgari ücretle, güvencesiz çalışan taşeron işçileri de mitinge katmak gibi bir göreviniz var. Eğer biz bu işçileri örgütlemezsek, mücadelenin içine katamazsak, bir süre sonra bizim de iş güvencemiz olmayacak” diyen Gülüm, bu bilinçle 1 Mayıs’a katılmak gerektiğini kaydetti.
1 Mayıs’ın ardından toplusözleşme eylemlerine başlayacaklarını belirten Gülüm, iyi bir toplusözleşme imzalayabilmek için hem bu eylemlerin hem de 26 Mayıs genel eyleminin güçlü olması gerektiğini ifade etti.
BELEDİYE-İŞ NEREDE?
İşyerlerinde yaptığı toplantılarda üyelerinin Esenyurt Belediyesi işçilerinin direnişindeki gelişmeler hakkındaki sorularını yanıtlayan Gülüm, “250 günü geride bıraktık. Oradaki işçilerin tek suçu, üzerlerinde Belediye-İş önlüğü taşımalarıdır. Sendikalarından istifa etmedikleri için işten atıldılar. Biz bir taraftan yeni üyeler yaparak yetkiyi almaya çalışıyoruz, bir taraftan da direnişi sürdürebilmek için dayanışmalar örgütlüyoruz. İşçiler ekonomik açıdan zor durumda. 15 Mayıs’ta Esenyurt’ta bir şenlik yapacağız. Bu şenlik içinde sizlere bilet gelecek. Bu şenlikten toplanacak geliri de işçilere dağıtacağız” dedi.
Gülüm’ün bu konuşmasının ardından sendika merkezine tepki gösteren işçiler, “Ne demek ekonomik zorluklar yaşıyorlar? Bunlar Belediye-İş üyeleri değil mi? Nerede Belediye-İş? Neden genel merkez para vermiyor? Bizim verdiğimiz aidatlar nereye gidiyor? Başkan sen genel merkeze söyle, ‘2 No’lu şube üyesi büyükşehir işçileri aidatlarının Esenyurt Belediyesi işçilerine verilmesini istiyor’ de. Eğer senin söylemenle yapmazlarsa bir kere de biz söyleriz. Ama biz başka türlü konuşuruz onlarla” dediler.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net