Yarımca halkı bomba üzerinde yaşıyor!

MARMARA Bölgesi’nde yaşanan 17 Ağustos depreminin ardından mahalle arasına kaçak olarak yapıldığı Sakarya Bölge İdare Mahkemesi kararıyla kesinleşmiş olan Körfez’deki LPG boru hatları, tehlike saçmaya devam ediyor.


MARMARA Bölgesi’nde yaşanan 17 Ağustos depreminin ardından mahalle arasına kaçak olarak yapıldığı Sakarya Bölge İdare Mahkemesi kararıyla kesinleşmiş olan Körfez’deki LPG boru hatları, tehlike saçmaya devam ediyor.
3 Aralık 2003 tarihinde LPG boru hattında çıkan yangının izlerini hâlâ taşıyan mahalle halkı, tedirgin. Bu tedirginliği en çok yaşanyanların başında, LPG boru hattı yaşam alanlarının içinden geçen Mimar Sinan Mahallesi sakinleri geliyor.
Mahalle halkının, boru hattından LPG gazı naklinin engellenmesine yönelik Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı, Kocaeli Valiliği ve Körfez Kaymakamlığı nezdindeki girişimleri de henüz sonuç vermiş değil.
Mahalleli tepkili. Kocaeli’nin büyük tehlike altında olduğunu vurgulayan mahalle sakinlerinden Yalçın Ersoy, öfkesini şöyle özetliyor: “Borularda 2002’de yangın çıktı. Borular hızlı ve uyduruk şekilde döşenmiş. Dönemsel olarak yenilenmesi gerek normalde. TÜPRAŞ’ta yerin hemen 1-2 santimetre altından borular geçiyor. Normalde en az 1 metre 60 santim alttan geçmesi gerekirken, yerin hemen altından geçiyor borular. Belediye ve firmalar birbirini destekliyorlardı, kolluyorlardı. Halkı kandırma politikaları izliyorlar. Burası liman kenti olacaksa yaşam alanı buradan çıkarılmalı. Yaşam alanı olacaksa da limanların, boru hatlarının dolum tesislerinin burada ne işi var? Sanayi bölgesi olacaksa yerleşim alanı açmanın ne esprisi var? Son 5 yılda buradaki bütün boş arsalara yaşam alanı olarak belediye yetkilileri inşaat ruhsatları vermiştir.”
HİÇBİR SÖZ TUTULMADI
İlk boru döşeme sırasında insanların, mahalle sakinlerinin imza kampanyaları, eylemler yaptıklarını; yerel basın aracılığıyla kamuoyu oluşturma girişimleri olduğunu ifade eden, mahalle sakinlerinden Gürsel Güzel, “Yarımca Mimar Sinan Mahallesi, Atalar Mahallesi E-5’in alt taraflarından, sahil boyu TÜPRAŞ’tan ve gaz dolum tesislerinden Yarımca’nın bitimine kadar gaz boru hatları döşenmiştir. Herhangi bir patlamada bu adı geçen mahalle ve çevre mahallelerin yaşama şansı hiç yok. Çünkü borular en azami 1.5 metre derinliğe gömülmüşler. Olası bir kazayı önleyici hiçbir önlem alınmamış ve şu anda da böyle bir çalışma yoktur” sözleriyle tepkisini dile getirdi.
Boru döşeyen kurumların hiçbir önlem almadığını, belediyenin boru döşenen bölgeyi istimlak ederek bölgede yaşayan halkı İlimtepe’ye taşıma projesini hayata geçirmediğini söyleyen Güzel, özellikle Yarımca halkının rahatsız olduğu Evyap Limanı’nın ve Dubai Port Yarımca Seramik Limanı’nın faaliyetlerinin son hızla devam etmesinin de, büyük bir vurdumduymazlık örneği olduğunu kaydetti. Yetkililerin ileride doğabilecek sorunları çözmeye yönelik hiçbir adım atmadığı vurgulandı.
Mahalle sakinlerinden eski Muhtar Nurten Ersoy, boru hatlarına karşı açılan davaları kazandıklarını hatırlatarak şu bilgileri verdi. “Bize önce döşenen boruları, ‘Prefabrik evlere su borusu döşeniyor’ diye yutturdular. Boru hatları döşenirken biz tepkimizi ortaya koyduk. Kamuoyuna yansıttık. Bu sadece Mimar Sinan Mahallesi’nde kaldı. Biz hep her yere yayılmak istedik, çünkü ‘Bu sadece Mimar Sinan’ın değil herkesin sorunudur’ diye mesaj verdik. Ahlatamadık, tehlike büyüdü.” (Kocaeli/EVRENSEL)

YANIT BEKLEYEN SORULAR
Mahalle sakinleri, görüşmelerimiz sırasında şu iddiaları gündeme getirdiler: “Körfez’in 4 noktasından 8 metre derinliğinde çok büyük boru hatları geçiyor. Burası sanayi bölgesi olduğu için kaldırma oranı sıfır. Olası bir patlamada binlerce insan ölebilir. Çevre mühendisleri vs. kimse olanları açıklamıyor. Ayrıca çıkan 2 bin ton kimyasal atığın 1200 tonunu İZAİDAŞ yok ediyorsa geri kalan 800 tonu ne gibi işlemlerden geçiyor, nereye gidiyor, mahalle sakinleri olarak açıklanmasını istiyoruz. Türkiye’ye dışarıdan gelen 3 tane beton kırma makinesi vardı, 1 tanesi Körfez’e geldi. Bu gelen beton kırma makinesi niye özel bir firmaya teslim edildi? Denizi doldursun diye mi? Milangaz’ın borusunun derinliği 1.20 metre. Kanal boru hattı 2 metre derinlikten geçiyor. Kaza çıkma oranı yüzde 100. Neden önlem alınmıyor; soruyoruz. Sorunlarımıza acil çözüm istiyoruz ve halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”
www.evrensel.net