Brown yine geride kaldı

İNGİLTERE’de iki hafta sonra yapılacak genel seçimler öncesi üç parti liderini de bir araya getiren televizyon tartışma programının ikincisi gerçekleşti.


İNGİLTERE’de iki hafta sonra yapılacak genel seçimler öncesi üç parti liderini de bir araya getiren televizyon tartışma programının ikincisi gerçekleşti. Yapılan ilk televizyon tartışmasından sonra büyük bir çıkış yakalayan Liberal Demokrat Parti Lideri Nick Clegg, bir çok yorumcu ve ankete göre ikinci televizyon programında da bu başarısını sürdürdü. Ancak bazı anketlere göre Muhafazakar Parti Lideri David Cameron, çok az farkla da olsa hâlâ önde görünüyor. İktidarda bulunan İşçi Partisi ise anket sonuçlarına göre üçüncü sırada.
Liberal Demokrat Partisi ise diğer her iki partinin de kendi partilerine üstünlük kuramadıklarını dile getirdi.
Liderler arasında üzerinde en fazla durulan konular ise Avrupa Birliği, Afganistan, nükleer silah ve vergi gibi konulardan oluştu.
İngiltere’de her gün yapılan anket araştırmalarına göre halkın hâlâ yüzde 30’a yakını kararını vermiş değil. Liderler, kararsızların oylarını almak için seçim kampanyasını aralıksız sürdürüyor.
AB’YE EVET AMA...
Liderlere yöneltilen ilk soru AB ile ilgili oldu. Ana muhalefetteki Muhafazakar Parti’nin Lideri David Cameron, İngiltere’nin AB içinde yer alması gerektiğini, ancak birçok yetkinin İngiltere yerine Brüksel’in eline verilmemesi gerektiğini savundu. “İngiltere AB’de olmalı ama AB tarafından yönetilmemeli” diyen Cameron, Brown’u AB’nin işleyişini düzenleyen Lizbon Anlaşmasını referanduma sunmamakla eleştirdi ve AB ile ilgili kararlarda ülkede referanduma gidilmesi gerektiğini vurguladı.
Geçen haftaki televizyon tartışma programının öne çıkan ismi Liberal Demokratların Lideri Nick Clegg ise AB’nin mükemmel olmadığını, reformlara ihtiyacı olduğunu söyledi. Başbakan ve İşçi Partisi Lideri Gordon Brown da İngiltere’nin AB’de olmamasının “Büyük bir hata” olacağını ifade ederek, Cameron’un AB ile ilgili politikalarının İngiltere’yi Avrupa’nın geri kalanıyla kavga ettiği zamanlara geri götürmesine izin verilmemesi gerektiğini kaydetti.
İŞGALE EVET
Tartışma programında liderlere çok sayıda İngiliz askerinin bulunduğu Afganistan konusu da soruldu. Liderlere, İngiltere’nin gelecekte “terörle mücadeleyle” ilgili çok uluslu askeri operasyonlarda yer alma ihtimali konusunda bir soru yöneltildi. Liberal Demokrat Parti Lideri Clegg, İşçi Partisi hükümetini Afganistan’daki İngiliz birliklerine yeterli teçhizatı sağlamamakla eleştirdi ve “İngiltere’ye karşı gelecekte tehditler oluşursa, yer alabilir. Ama bu sefer yeterli teçhizatla” yanıtını verdi. Brown ise Clegg’in İngiliz birliklerine yeterli teçhizat sağlanmadığı eleştirilerini reddetti ve “Sokaklarımızı güvenli tutmak için El Kaide’nin bulunduğu her yerde önlemlerimizi almalıyız, mücadele etmeliyiz” dedi.
Ana muhalefet Lideri Cameron da ülke savunması konusunda geçmişte yapılan hatalardan ders çıkarılması ve Irak ile Afganistan’daki gibi benzer operasyonlara girilirse düzgün bir siyasi stratejinin oluşturulması gerektiğini ifade etti.
Cameron, Afganistan’daki İngiliz birliklerinin yerel polis ve askerleri eğittikten ve siyasi istikrarı tamamen sağladıktan sonra ülkeye dönmesi gerektiğini de kaydetti.
KİM KAZANDI?
Tartışmanın hemen ardından YouGov adlı araştırma şirketinin “Sizce tartışmayı kim kazandı” sorusuna ankete katılanların yüzde 36’sı David Cameron, yüzde 32’si Nick Clegg, yüzde 29’u ise Gordon Brown yanıtını verdi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net