Vatan bölünmez şehitler ölmez(!)

Nefretle kınıyorum bu söylemi.


Nefretle kınıyorum bu söylemi. Şimdiye kadar ölen çocuklarımızın hesabını neden soramadık, kimdir bunların sorumlusu, dilinden, kültüründen yoksun bırakılan Kürt halkımı! Şimdi birlik olup bunun hesabını böyle mi soracağız. “Beş oğlum da olsa vatana feda.” Yok öyle şey ben çocuğumu kurban etmem bu savaşa, etmedim de. Öldürmek ve ölmek olmamalı amaç. Çözüm üretilmeli çözüm!
TV’de haberlerde izliyorum, şehit ailesinin gözünde yaşlar “Vatan sağ olsun.” Nasıl bir yalandır bu! Benim evladım gitmiş bir hiç yüzünden, canım canımdan kopmuş ve ben hâlâ diyeceğim ki “Vatan sağ olsun.” Kimdir öldürdüğün, kimdir uğruna ölümü göze aldığın? Senin kardeşin ama asla senin düşmanın değil. Başsağlığına gelen komutanlar çok mu onore ediyor sizi de, bu söylemleri ediyorsunuz. Sorun hesabını neden ve niye! Sonu olmayan girdabın içinden kurtarın çocuklarınızı. Neden ve niçin ölüyor bu çocuklar! Kahretsin ya, kaç gündür içim dışıma çıktı yine. Sanki hepsi benim çocuklarım gibi. İçim yandı ve yanıyor ve yanacak.
Artık beni ne enflasyon, ne TEFE, ne TÜFE hiç biri ilgilendirmiyor. Lanet olası savaş bitse zaten her şey yoluna girecek. Yapılan harcamalar ortada. Şu an sadece bu çocuklara kilitlenmiş durumdayım. Ama hepsine tüm ölen çocuklarımıza, dağdakine, ovadakine…
Açılım dendi, neyi açıyorsunuz zaten her şey apaçık ortada. Çözüm üretin beyler! Sanatçıyla cartla curtla bu açılımı yapamazsınız. İktidarlık sürecinde sürekli TBMM’de muhalefet partileri ile didişmekten başka işi olmayan bir iktidar, size sesleniyorum durdurun bu operasyonları…
Savaşın kime faydası oldu senelerdir, bıkmadınız mı hâlâ. Çocuklarımız ölüyor beyler çocuklarımız… Anaların gözyaşı dinmeli diyorsunuz ama çözüm üretmiyorsunuz. Anlamını yitirmiş bir savaş sadece. Erdoğan “askerlik yan gelip yatma yeri değil” dedi. Peki ne? Ey asker savaşacaksın, gerekirse öleceksin ama ne için ve niye diye asla sormayacaksın, çünkü sen askersin. Git kardeşini vur sadece ama sorma!
Kürt sorununu çözme konusunda belirsizlik yaşayan hükümet, barış düşünmüyor varsa yoksa savaş! Savaşın bir çözüm olmadığını hâlâ anlamayan hükümet operasyonlara devam ediyor. Binlerce operasyon yapıldı, sonuç ne oldu? Olan gencecik çocuklarımıza oldu. Satılmış medya verdiği taraflı haberlerle kamuoyunu yanlış yönlendirdi ve devam ediyor...
Kürt-Türk halkının barışı için elinden geleni yapmaya çalışan Ahmet Türk’ün yediği yumruk ana haberlerde gururla(!) verildi! Neredeyse ellerine sağlık denecekti vuranın. Bu mu barış satılmış medya! Bu sadece halkı kışkırtmaktan başka bir şey değil.
Bölgede yapılan operasyonlarla savaşın biteceğini halka inandırmaya çalışıyorlar. Bitmez, bitiremezler. Her gün yeni bir darbe planıyla ortaya çıkan ordu, önce kendini bir düzeltsin. Darbeyi TC’de gelenek haline getiren bu ordu mu savaşı bitirecek. İnanmıyorum asla inanmıyorum.
Ben politika bilmem ben anayım, ben halkım. Sadece savaşın bitmesi için çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesini istiyorum. Operasyonları durdurun, barış ve demokrasi ortamına geçin. Bunu istiyorum bir ana olarak çocuklarım ölmesin diyorum.
Artık Kürt-Türk savaşı istemiyorum. Saçma sapan fikirler üreterek gereksiz açılım programlarıyla halkı oyalamayın. Durdurun bu savaşı!
Çok şey mi istiyorum!
Ayşe Bulut
(Bahçelievler-İstanbul)
www.evrensel.net