24 Nisan tahammülsüzlüğü

Ermeni tehcirinin 95’inci yıldönümünde, İstanbul’dan sürülen 220 Ermeni aydınının trenlere bindirildiği Haydarpaşa Garı’nda bir araya geldi onlarca kişi.


Ermeni tehcirinin 95’inci yıldönümünde, İstanbul’dan sürülen 220 Ermeni aydınının trenlere bindirildiği Haydarpaşa Garı’nda bir araya geldi onlarca kişi. İnsan Hakları Derneği’nin çağrısıyla “Bir daha asla” demek için buluşan onlarca kişi, aradan 95 yıl geçmesine rağmen ayrılıkçı, milliyetçi duygularını hâlâ yenemeyenlerin provokasyonuyla karşı karşıya geldi. Öldürülen ve kaybedilen Ermeni aydınlarının anmasına Türk bayraklarıyla gelen provokatörler arasında bulunan bir isim dikkat çekti: AKP Hükümeti tarafından Terörle Mücadele Koordinatörü olarak atanan Emekli Orgeneral Edip Başer.
‘TÜRKİYE SOYKIRIM YAPMADI’
Ermeni aydınlarına yapılanların kınandığı anmada, Türk bayrakları ve öldürülen diplomatların fotoğraflarıyla gelen bir grup da anmayı provoke etti. Grup arasında AKP Hükümeti tarafından Terörle Mücadele Koordinatörü olarak atanan Emekli Orgeneral Edip Başer’in de bulunması dikkat çekti. Balyoz Planı iddialarının olduğu dönemde TSK komuta kademesinde yer alan ve Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Yönetim Kurulu Başkanı olan Başer, kameralar karşısına geçerek, “Soykırım iddiaları gerçek dışı” dedi ve Türkiye’nin hiçbir millete karşı soykırım yapmadığını ileri sürdü.
TRENE BİNDİKLERİ YERDE
“Büyük felaket” olarak adlandırılan 1915 Ermeni tehcirinin 95’inci yıldönümü için dün Haydarpaşa Garı’nda anma gerçekleştirildi. Onlarca kişi, İstanbul’dan Anadolu’ya götürülüp öldürülen ve kaybedilen aydınların trene bindirildiği garın önündeki merdivenlerde aydınların fotoğraflarını taşıdı. Cumartesi Anneleri ve kayıp yakınları da, Galatasaray’daki eylemlerinin ardından Haydarpaşa’ya gelerek kaybedilen Ermeniler için oturdu.
Dönemin ileri gelen milletvekili, politikacı, şair, akademisyen, doktor, öğretmen, müzisyenlerin aralarında bulunduğu 220 Ermeni aydınının başına gelenlere ilişkin açıklamayı, Avukat Eren Keskin yaptı.
MEZAR TAŞLARI BİLE YOK
Aydınların gözaltına alınarak merkez cezaevi olarak kullanılan Mehterhane’ye götürüldüklerini belirten Keskin, şöyle devam etti: “Ertesi gün orada kendilerini bekleyen bir gemiye bindirilip Haydarpaşa Garı’na götürüldüler. Oradan da nereye götürüleceklerine ilişkin hiçbir bilgi verilmeksizin Anadolu’ya doğru yola çıkarıldılar. Bir grup Ayaş’a, bir grup Çankırı’ya götürüldü. Ayaş’a götürülen 70 kişiden 58’i, Çankırı’ya götürülen 150 kişiden 81’i öldürüldü. Öldürülenler arasında dönemin önemli entelektüelleri vardı. Onlar ellerine kalemden başka bir şey almamış ve geriye bir mezar taşı bile bırakmadan yok olup gitmişlerdi. Bu vahşet onlarla sınırlı kalmadı. Dönemin yöneticileri olan İttihat ve Terakki Partisi ve onun tetikçi örgütü Teşkilat-ı Mahsusa aracılığıyla Anadolu’daki Ermeni varlığına, tüm tarihsel, ekonomik ve sosyal dokusuyla birlikte son verildi.”
Açıklamanın ardından Ermeni aydınları için denize karanfil bırakıldı.
(İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net