Samsun Genel-İş’e merkezden müdahale

SAMSUN Genel-İş’te 2007 yılında yaşanan genel kurulun ardından yaşanan tartışmalar devam ediyor.


SAMSUN Genel-İş’te 2007 yılında yaşanan genel kurulun ardından yaşanan tartışmalar devam ediyor. 2011’in başında olağan genel kurulunu toplamaya hazırlanan Samsun Genel-İş’te eski Şube Başkanı Fahrettin Çankaya’nın olağanüstü genel kurul için imza toplaması, genel merkezin şubeye rağmen bu talebi kabul etmesi, “Genel merkez, genel kongreye hazırlanıyor” yorumlarına neden oldu.
Genel-İş Sendikası’nın yapmış olduğu düzenlemeler ve şube birleştirmeler sonrasında Samsun şubesi ile Amasya şubesi birleştirildi. İki şubenin birleşmesiyle oluşan Samsun şubede, 2007’de yapılan olağan kongreden bu yana sular durulmadı.
Birleşmenin ardından yapılan kongrede mevcut başkan Fahrettin Çankaya ile Sezai Sernikli yarışmış, Sernikli, 150 oy alarak başkan seçilmişti. Seçimlerden 6 ay sonra Sernikli saldırıya uğramıştı. 2007 yılından bu yana tartışmaların bitmediği Samsun’da, şimdi de olağanüstü kongre tartışması yaşanıyor.
Sezai Sernikli, kendilerine rağmen genel merkezin aldığı karara tepki gösterdi. “Şubemize yeni üyeler katıldı, birileri bu arkadaşlarımızdan imza toplayarak şubeyi olağanüstü genel kurula götürmeye çalışıyor. Genel merkezimiz de bu duruma alet oluyor” diyen Sernikli, “Tüzük beşte bir imza ile olağanüstü genel kurul istenebilir diyor. Biz şube yönetimi olarak bu gündemi tartıştık ve reddederek genel merkeze bildirdik. Çünkü olağanüstü genel kurul talep edenler, o dönemde oy kullanmayan kişilerdi. Olağanüstü kongre o zaman oy kullananlarla ancak yapılabilir” diyerek, genel merkezin aldığı kararın yanlış olduğunu ifade etti.
Birilerinin işçilerin böyle bir isteği varmış söylentisi yaydığını anlatan Sernikli, “2011 yılı başında olağan genel kurul yapacağız. Aralık ayında delege seçimleri yapılacak ve arkasından 2 ay sonra olağan genel kurul yapacak bir şubeyiz. Gerçekten işçi yönetimden rahatsız olsaydı bugüne kadar bekler miydi? Yeni üye olan arkadaşlarım daha şubeyi ve diğer işçileri bile tanımadan olağanüstü genel kurul için imzaya çağrılıyorlar” diye konuştu.
Genel merkezin yeni üyelerin iradesinin yönetim kuruluna yansıması gerektiğini söylediğini belirten Sernikli, “Oysa ki boyanın altındaki gerçek bambaşkadır. Genel yönetim kurulu kendi yerini sağlamlaştırmak için şubelere çeki düzen veriyor. Asıl dertleri kendilerini destekleyecek bir şube başkanı olması. Eski şube başkanını yeniden seçtirmek için yapılıyor tüm bunlar. Seçimi kaybettikten sonra bir belediyede işçi görünerek delege olmak istemiş ve o gün genel merkez üyeliğini kabul etmemişti. Bugün kabul etmesini açıklamak zor olsa gerek” diyerek, yaşananların ardında başka şeyler olduğunu dile getirdi.
SAMSUN’DA BAŞKA, İZMİR’DE BAŞKA
Aynı genel merkezin İzmir 5 No’lu Şube’de olağanüstü genel kurul isteyen işçilerin talebini kabul etmediğine dikkat çeken Sernikli, kendilerine söylenen üye iradesinin İzmir’de neden kabul görmediğini merak ettiğini dile getirdi.
“Tezgah kurulmuş Havza’da, Dikbıyık’ta ve Bekdiğin’de birer kişi üye yapılmış. Bu kişiler genel kurulda bir kişi olmaları nedeniyle delege olacaklar. Yani işlerini şansa bırakmıyorlar. İzmir’de yeni üye yapılması için şubeye noter parası çıkartmayan genel merkez, eski başkana üye yapsın diye para çıkartıyor. Bu, Samsun şubeyle de sınırlı kalmayacak. Başka şubelerde de değişik girişimlere tanık olacağımızı düşünüyorum” diyen Sernikli, göreve geldiklerinden bu yana işçilere karşı hiçbir görevlerini ihmal etmediklerini, tüm işyerleriyle ve sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade etti.
İŞÇİYİ BÖLÜYORLAR
“Günü geldiğinde işçi arkadaşlarım yetkiyi bize vermezse döner işime giderim, bunların hiç önemi yok” diyen Sernikli, “İşçiye bir Amasyalı Samsun’u yönetemez diyorlar. Asıl kötü olanı budur. İşçiyi memleketine, inancına, siyasetine göre ayırt etmek ve işçi arasında bunu tartıştırmak en büyük tehlikedir” diyen Sernikli, sendikacıyı sendikacı yapanın memleketi değil mücadelesi olduğuna dikkat çekti. (Samsun/EVRENSEL)
www.evrensel.net