9’u borçlu 1’i hapiste

Türkiye tarım kesimi derin bir kriz içerisinde. Her 10 çiftçiden 9’u borç batağında.


Türkiye tarım kesimi derin bir kriz içerisinde. Her 10 çiftçiden 9’u borç batağında. Her 10 çiftçiden biri de borcunu ödeyemediği için hapiste. Krizin etkilerine 2007 ve 2008’de yaşanan kuraklık da eklenince, çiftçiler tam anlamıyla borç batağına girdiler. Bu durumu Meclis gündemine taşıyan Turgut Dibek, çiftçi borçlarıyla ilgili Meclis araştırması açılmasını ve komisyon kurulmasını istedi.
CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, Meclis Başkanlığı’na verdiği ve Anayasa’nın 98, içtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince araştırma komisyonu kurulmasını istediği önergesinde, çiftçilerin durumunu gözler önüne serdi.
Her 10 çiftçiden 9’unun borçlu, 3’ünün icra takibinde ve borçlarını ödeyemeyen her 10 çiftçiden birinin de hapiste olduğunu kaydeden Dibek, 2007 ve 2008’de yaşanan kuraklığın tarım sektörünü ciddi olarak sarstığını, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinden kredi kullanan çiftçilerin kredi borcu faizini ödemek şartıyla geçen yıl yerel seçim öncesi bir yıl ötelendiğini hatırlattı. Ötelenen bu 3 milyar liralık kredinin 2010 yılında geri ödeneceğini kaydeden Dibek, çiftçilerin bu yılı da sel ve don felaketleriyle geçirdiğine dikkat çekerek, “Trakya, Antalya ve Ege Bölgesi’nde sel felaketi ciddi zarara yol açmıştır. Ege’de özellikle Manisa’da üzümde, Malatya’da kayısıda, Karadeniz’de fındıkta don felaketi etkili olmuştur. Sel ve don felaketinin tarımsal kredilerin geri ödenmesine olumsuz etkisi olacağı herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Üretim kaybı ve maliyetlerin yükselmesi nedeniyle üretici krediyi ödemekte zorlanacaktır” dedi.
ÇİFTÇİLERİN DURUMU VAHİM
Çiftçilerin diğer bankalara da borcu olduğunu ifade eden Dibek, rakamlara bakıldığında durumun daha da vahim olduğunun görüleceğini dile getirdi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre 2007 yılında tarıma toplam 10 milyar 30 milyonluk kredi verilirken, takibe düşen kredi tutarının 304 milyon 839 bin lira olduğunu aktaran Dibek, 2008’de tarım kredilerinin 12.8 milyar liraya, takipteki kredi miktarının ise 451 milyon liraya yükseldiğini; 2009’da da tarımsal kredilerin 14.9 milyar liraya, takipteki kredi miktarının iki katına çıkarak, 941 milyon liraya ulaştığını dile getirdi. Dibek, 2010 yılı Şubat sonu itibariyle çiftçilerin kullandığı tarımsal kredi rakamının 15.6 milyar liraya ulaştığına, takipteki kredi miktarının ise 2010 Şubat ayı itibariyle 1 milyar lira düzeyine ulaştığına yer verdi.
Verilerin, kullanılan krediye göre takibe düşen kredi miktarının oransal olarak çok daha hızlı arttığını gösterdiğini; bu yılın tarım kredileri açısından en kritik yıl olacağını vurgulayan Dibek, çiftçilerin önceki yıllara ait borçlarını da ödeyemeyeceği, bu durumun da çiftçileri borç ve haciz batağına sürükleyeceği uyarısında bulundu. “Borcunu ödeyemeyen çiftçilerimiz, topraklarını kaybedecek ve hapislere düşecektir” diyen Dibek, hükümetin bu konudaki duyarsızlığını eleştirerek, Meclis’te konuyla ilgili bir araştırma komisyonu kurulmasını istedi.
(Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net