MADEN PATRONU YARDIM BİLE ETMEMİŞ

BURSA’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının ardından firma sahibine 20 yıllık hapis talebiyle açılan davanın ilk duruşması başladı.


BURSA’nın Mustafakemalpaşa ilçesinde 19 kişinin ölümüyle sonuçlanan maden faciasının ardından firma sahibine 20 yıllık hapis talebiyle açılan davanın ilk duruşması başladı. Duruşma için Adliye’ye gelen maden işçilerinin aileleri gözyaşlarına boğuldu. Aileler Maden Ocağı Sahibi Nurullah Ercan için 20 yıl hapis talebini yeterli bulmadı.
Ailelere yardım için 15 bin TL verdiğini söyleyen Nurullah Ercan’ın kendilerine ‘O paraları borç olarak verdim’ dediğini belirten aileler, ayrıca Ercan’ın, içeride zehirli gaz olmadığını, devamlı parfüm saldıklarını söylediğini de iddia etti.
AİLELER KONUŞUYOR
Bursa Adliyesi 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan duruşma öncesi adliye önünde gazetecilere açıklamalarda bulunan Emir Ali Turan’ın babası Eyüp Turan, maden ocağı sahibi Nurullah Ercan’ın 20 yıl hapis talebinin az olduğunu, en az 40 yılla yargılanması gerektiğini söyledi. İşyeri sahibinin yüzde yüz suçlu olduğunu belirten Turan, “Çocuklarımız geri gelmiyor. 19 kişiye 20 yıl çok az. 50-00 çocuk yetim kaldı. Yazık değil mi? Adalet yerini bulsun istiyoruz” dedi.
Erol İkiz’in eşi Neslihan İkiz ise eşini kaybettikten sonra hayatının tamamen değiştiğini belirterek, “19 ailenin hepsinin hayatı değişti. 20 yıl az. Bizim eşlerimiz öldü. Mezara girdiler ama biz diri diri mezara girdik. Mecbur kalmasaydı eşlerimiz oraya gitmezdi. Mecbur oldukları için gittiler. Nurullah Ercan şu anda karşıma çıksa çok kötü şeyler hissediyorum.” diye konuştu.
OLAN FAKİRE OLDU
Şenol Kurt’un annesi Yurdanur Kurt da Nurullah Ercan’ın kendilerini ziyaret ettiğinde, maden ocağında gaz bulunmadığını, içeriye devamlı parfüm saldıklarını söylediğini iddia etti.
“Benim yavrum öldü ama ben onun arkasından bin defa öldüm.” diyen anne Yurdanur Kurt, şöyle konuştu: “Benim psikolojim bitti. Yerin altından çıkan bir bahçe hortumu vardı. Oradan hava alıyor insanlar. Oraya parfüm sıkmış. Orayı göreyim ben. O parfümleri bana göstersin. Gelsin Nurullah Ercan, şu boruyla nefes alabilecek mi? Oraya giden müdüre de Nurullah Ercan cebine parasını koyup gönderdi. Olan fakire oldu. Zengine bir şey olmadı. Bir de ölü yavrularımıza iftira attılar. Sigara içmişler diye. Benim yavrum orada şehit olduysa benim vicdanım rahat, ama onun vicdanı rahat mı? Onun vicdanı rahatsa benim vicdanım da rahat. Ben Bursa’ya geldim ama oğlumu arıyorum. Benim yavrum geri gelecekse böbreklerimi vermeye razıyım. Tek oğlumu elimden aldı Nurullah Ercan. 23 yaşında oğlum fidan, gibi yerin altında yatıyor. Selviler gibi yatıyor, dal gibi yatıyor körpe yavrum. Benim torunum babasının fotoğrafına bakıyor, öpüyor ama babasını tanımıyor.”
Ali Kazan’ın kızı Hanife Kazan ise basına ailelere 15 bin TL yardım yaptığını açıklayan Nurullah Ercan’ın, kendilerine o parayı borç olarak verdiğini söylediğini anlattı. Nurullah Ercan’ın kendilerini ziyaret ettiği sırada, ‘Ben size 15 bin lira verdim. Ama onu peşinat olarak kabul edin. Yani sizin eşiniz çalışıp 30 bin lira kazanacaksa. 15 binini peşin vermiş oldum.’ dediğini belirterek, “Böyle bir şey olur mu? Size başka söylüyor bize başka. Evimize gelip o paraları borç olarak verdiğini bile söyleyebiliyor. Ön ödeme gibi düşünün siz bunu diyor. Önümüze bir kağıt koyuyor, imzalayıp alın diyor.” şeklinde konuştu.
Ahmet Çetin’in kızı Esma Şahin ise 10 yaşındaki ikiz kız kardeşleri Ayşe ve Rukiye Çetin’e sarılarak adliye önünde gözyaşı döktü. Birbirine sarılıp uzun süre ağlayan kızları, diğer aileler sakinleştirmeye çalıştı. (BURSA)

ASIL SUÇLU DIŞARIDA GEZİYOR

3’ü tutuklu 7 kişi hakkında Bursa 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada karar çıkmadı. Duruşmada sanık avukatları, işçileri sigara içmekle suçladı. Maden ocağı sahibi Nurullah Ercan’ın tutuklanması talebi ise ‘şimdilik’ kaydı ile reddedildi. Tutuklu sanıkların tahliye talepleri de kabul edilmedi.
Ölen işçilerin ailelerinin avukatı Ercan Sümer, Fahrettin Çolpan’ın taşeronluk kisvesi altında cezadan kurtulmak istediğini, kendisinin taşeron değil, işletmede maaşlı çalışan birisi olduğunu savundu.
Sümer, “Bu işletmenin asıl sahibi kesinlikle Nurullah Ercan ve yönetim kurulu üyeleridir. Burada en acısı ise asıl suçlu olan Ercan’ın tutuksuz olarak gezmesidir. Biz bu nedenle ilgili kişi ve yönetim kurulu üyelerin tutuklanmasını talep ediyoruz” diye konuştu.
www.evrensel.net