GÜNCEL

 • TBMM’de Anayasa değişiklikleri görüşülürken, partiler taktik olarak bazı öneriler gündeme getirerek Anayasa oylamasını geciktirmeye...


  TBMM’de Anayasa değişiklikleri görüşülürken, partiler taktik olarak bazı öneriler gündeme getirerek Anayasa oylamasını geciktirmeye, engellemeye çalışıyor. Diğer taraftan ise siyasi gündem olsun diye sözler ediliyor.
  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bu bağlamda bir söz etti. Çocuklara ayrımsız genel af düşünülebilir dedi. Ama, söylediğine de kısa süre sonra pişman oldu. Muhtemeldir ki, hem kendi partisinden, hem de devletin derinliklerinden Bahçeli’nin ettiği söz üzerine uyarılar geldi. Bahçeli, “çocuklara genel af olursa Hrant’ın katili, Karabulut’u testere ile doğrayan Garipoğlu gibi sanıklar da bu aftan yararlanabilir” gerekçesi ile başka bir formül bulunabilir noktasına geri çekildi.
  Genel af elbette önemli bir meseledir. Çocuklar için bir genel af çıkarılması daha da önemlidir. Fakat, Bahçeli ve diğerlerinin unuttuğu ya da unutmuş göründüğü bu konuyla ilgili başka bir yasal düzenleme zaten TBMM gündemindedir. “Taş atan çocuklar” olarak bilinen Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduru çocuklar ile ilgili bir yasal düzenleme Meclis gündemine getirilmiştir. Anayasa değişikliği gündeme gelince bu yasa ikinci planda kalmıştır. AKP tarafından getirilen yasa değişikliği yeterli değildir ama yasalaşma sürecinde değiştirilebilir, işe yarayacak bir biçime dönüştürülebilir.
  TMK Mağduru Çocuklar için çeşitli öneriler ile gündeme gelen aydın inisiyatifi de bir yasa değişikliği taslağını AKP’ye ve Meclis’te grubu bulunan partilere sunmuşlardır.
  Bahçeli ve diğerleri gerçekten samimi iseler, bu taslağı yasa haline getirirler. O zaman hem mağdur çocukların sorunu çözülmüş olur, hem de tıklım tıklım dolu olan hapishaneler biraz tenhalaşır.
  Yüz yirmi bin civarında tutuklu ve hükümlü, bunların yüzde ellisinden fazlası tutuklu. Anayasa Mahkemesi Başkanı dahi buna isyan ediyor. Bir ülkede bu kadar tutuklu ve hükümlü olmaz, bu kadar tutuklu hiç olmaz diyor.
  Diğer pek çok konuda olduğu gibi cezaevlerindeki çocuklar sorunu da ciddi bir konudur. Burjuva politikacıların gündem değiştirmek ya da partilerine destek sağlamak için ortaya atacağı sözde çözümlerle çözülemeyecek kadar ciddidir.
  Başta çocuklar olmak üzere insanları adi suç denilen suçlara itecek koşulları ortadan kaldırmak, yani; herkese iş, ekmek ve konut sağlamak gibi politikalar gerektirir. Adil bir yargı gerektirir. Demokratik, bilimsel bir eğitim gerektirir. Faşist, ırkçı, şoven propagandalara son vermeyi gerektirir. Vs. vs.
  Bir ülkede halkçı demokratik bir iktidarın varlığı cezaevlerinin çokluğu ve doluluğu ile değil, cezaevlerinin boşluğu, hatta olmaması ile ölçülür. Cezaevleri ve kışlalar, polis karakolları yerine, böyle ülkelerde fabrikalar, Tarım kolektifleri, okullar, spor kompleksleri, tatil beldeleri vb. yaygın bir şekilde bulunur.
  Ağızlarını her açtıklarında yüce milletimiz diye söze başlayan, yüce milletinin gençliğini geleceğin teminatı gördüğünü söyleyen bizdeki gibi gerici sistemler ve onun partileri, parlak söylevler verirken gençleri bir taraftan hapishanelere, diğer taraftan sokak çeteleri olarak sokaklara doldurur.
  Yukarıda sözünü ettiğimiz gençlik sorununu bu sistem çözemez ama Bahçeli ve diğerleri demagoji yapmak yerine iş yapmak istiyorsa, kısa vadede TMK’da değişiklik yapılması üzerine Meclis gündemine getirilen yasa önerisini hızla yasalaştırabilir.
  KAMİL TEKİN SÜREK
  www.evrensel.net