Patronların sendikalaşmaya tahammülsüzlüğü sürüyor

TUZLA Deri-İş Sendikası’nın örgütlendiği Kazım Süren deri fabrikasında 2 işçi sendikalaştığı için işten atıldı; 9 işçi de patron baskısı sonucu sendikadan istifa etmek zorunda bırakıldı.


TUZLA Deri-İş Sendikası’nın örgütlendiği Kazım Süren deri fabrikasında 2 işçi sendikalaştığı için işten atıldı; 9 işçi de patron baskısı sonucu sendikadan istifa etmek zorunda bırakıldı. Aynı zamanda Türkiye Deri Sanayi İşveren Sendikası Başkanlığı’nı da yapan Kazım Süren’e tepki gösteren işçiler patronun iş barışını bozduğunu ve sendikasızlaşmayı dayattığını söylediler.
Tuzla Deri-İş Şubesi ve iş yeri temsilcileri dün sabah fabrika önünde toplanarak bir basın açıklaması yaptı. Açıklamayı yapan Şube Başkanı Binali Tay, patronun işçilerin haklarını gasp etmesini kınadıklarını söyledi. Atılan işçilerin geri alınmasını isteyen Tay, sendikadan zorla istifa eden işçilerin yeniden üye olmaları için mücadelelerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi. Binali Tay son olarak, atılan işçiler geri alınana kadar iş yeri önünde direneceklerini ve kitlesel eylemler yaparak örgütsüzlük dayatmasını, kuralsız çalışmayı kabul etmeyeceklerini açıkladı.
İşten atılan İşçilerden Hasan Erdoğan ise haziran ayından beri çalıştığını ve sendikaya üye olduğu için işten çıkarıldığını söyledi. İşsizliğin yoksuzluğun artığı bir dönemde sermayenin de işçilere saldırısının her gün daha da artığına dikkat çeken Erdoğan, sendikalarından vazgeçmeyeceklerini belirtti. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net