İzmir’de son yılların en görkemli 1 Mayıs mitingi

İzmir’de 1 Mayıs, geçen yıllara oranla daha kitlesel ve coşkulu gerçekleşirken, güvenceli çalışma, özelleştirmelere son verilmesi ve demokratik anayasa talebi 1 Mayıs kutlamalarına damgasını vurdu.


İzmir’de 1 Mayıs, geçen yıllara oranla daha kitlesel ve coşkulu gerçekleşirken, güvenceli çalışma, özelleştirmelere son verilmesi ve demokratik anayasa talebi 1 Mayıs kutlamalarına damgasını vurdu. Gündoğdu Meydanı’nda yapılan mitinge yaklaşık 100 bin dolayında işçi ve emekçi katıldı. Sabah erken saatlerden itibaren toplanma noktalarına gelen işçi ve emekçiler dört koldan kortej oluşturarak Gündoğdu Meydanı’na yürüdü.
Türk-İş Alsancak Limanı önünde, KESK Konak Meydanı’nda toplanırken, DİSK ve taşeron Park Bahçe işçileri Basmane yönünden, Kamu-Sen de Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nden yürüdü.
DÖRT KOLDAN GÜNDOĞDU MEYDANINA
Bu yıl Türk-İş’e bağlı bütün sendikalar, “Ayıramazsınız, Yaşasın İşçilerin Birliği” yazılı pankart taşıdı. Kortejin en önünde ise, “TEKEL-TARİŞ-Enerji-Maden direnişçi işçileri” pankartı yer aldı. Tariş işçileri, iş talebiyle mücadelelerini sürdüreceklerini belirterek, “Biz, kapatılan kapının önüne konan 600 Tariş işçisiyiz, çiftçinin ve emekçinin hakları gasp edildi. Adalet, emek, vicdan, gelecek yok edildi. Çare direniş ve mücadele yazılı” bir pankart taşıdılar.
Türk-İş kortejinde kitlesel katılımı ile Belediye-İş dikkati çekerken, TELEKOM grevinden bu yana görünmeyen Haber-İş üyeleri de kortejde yerini aldı. Türk Metal korteji geçtiğimiz yıllara göre daha zayıf görünürken Yol-İş kortejindeki işçiler turuncu şapkalarıyla dikkati çektiler ve “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganlarını attılar. Petrol-İş İzmir Şubesi, “Sendikalı ol, güçlü ol” pankartı taşırken, Türk-İş’in en renkli kitlesi Petrol-İş Aliağa Şubesi oldu. Aliağa Şubesi’nin Ayaktakımı Tiyatro Topluluğu da kendi pankartı ile yürüdü.
KADINLAR ÇOĞUNLUKTAYDI
Tek-Gıda İş Sendikası kortejinde özel sektörde çalışan mevsimlik tütün işçisi kadınların çokluğu dikkat çekti. Tek Gıda İş’in özellikle Yaşar Holding bünyesinde çalışan özel sektör işçileri de kortejde idi.
Kipa’da örgütlenme çalışması yürüten Tezkoop-İş Sendikası, işgüvencesi ve kıdem tazminatına dokonulmaması taleplerini dile getirdi. “Ne ABD, ne AB”, “Kipa işçisi yalnız değildir” dövizleri de dikkati çekti.
Maden-İş Sendikası Yatağan ve Soma şubeleri ile güçlü bir katılım sağlarken, “Özelleştirme vatana ihanettir”, “Küresel saldırıya karşı gücümüz birliğimizdir” pankartlarını taşıdılar. “Kömür de bizim, santraller de bizim”, “Satılık işimiz de işyerimiz de yok” dövizleriyle de özelleştirme karşıtlığını vurguladılar.
Harb-İş Sendikası üyeleri, “İzin karşılığı fazla çalışmaya hayır”, “İnsanca ücret, insanca yaşam” taleplerini dile getirdi. UPS’de örgütlendikleri için işten atılan işçiler TÜMTİS’in önünde yürüdü.
Türk-İş kortejinde, Tes-İş 1 ve 2 nolu şubeler ile Yatağan Şubesi, Banka ve Sigorta işçileri Sendikası, Deri-İş, Basın-İş Sendikası ile Çağdaş Eczacılar Derneği de yer aldı.
TMMOB korteji içerisinde özellikle genç mimar ve mühendislerin katılımı yoğun oldu. Jeoloji Mühendisleri kendi pankartları ile yürürken, “Yetkin mühendisliğe, işsizliğe, geleceksizleştirmeye karşı birlikte mücadele” dediler.
EMEP KORTEJİNDE 26 MAYIS’A ÇAĞIRI
Bu yıl Liman tarafından yürüyerek mitinge katılan Emek Partisi’nde özellikle mahallelerden gelen halkın kendi talepleriyle katılımı dikkat çekti. “4-b, 4-c yasalarına hayır”, “Taşeronlaştırmaya karşı TEKEL, tek yumruk”, “Özgür, gönüllü birlik demokratik anayasa” pankart ve dövizleri dikkati çekti. EMEP kortejinde Kamu Hastane Birlikleri yasasına karşı ve parasız eğitim, parasız sağlık talepli sloganlar ile 26 Mayıs’a çağrı yapan sloganlar atıldı.
Emek Gençliği kortejinde yürüyen, Ege Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu öğrencileri, “Ücretli köleliğe ve staj sömürüsüne son” taleplerini dile getirdiler.
KENT AŞ. İŞÇİLERİ PANKARTLARIYLA...
DİSK Genel-İş Şubeleri, Sosyal-İş, Emekli-Sen, sendika binası önünde toplandı. Kortejin önünde “İşe dönüş mücadelemiz devam ediyor” yazılı pankartla Kent AŞ işçileri yürüdü. Çiğli Belediyesi Kafesan işçileri, “İşsizliğe, yoksulluğa, taşeronlaştırmaya, kölelik yasalarına karşı alanlardayız”, İzenerji İşçileri ve Buca Belediyesi işçileri de talepleriyle yer aldı.
“Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankartla yürüyen binlerce Genel-İş üyesi işçi, işgüvencesi taleplerini vurgulayarak Taksim’e de selam gönderdiler.
Taşeronda çalışan bin dolayında Park Bahçe işçisi iş kıyafetleri olan sarı tişörtleriyle kortej oluşturarak yürüdü. Eş ve çocukları ile yürüyüşe katılan işçiler sık sık, “Taşeron sistemi istemiyoruz, güvenceli iş istiyoruz” dediler.
Konak Sümerbank önünde KESK, ÖDP, Halkevleri ve dergi çevreleri toplandı. KESK Şubeler Platformu, “İşsizliğe, örgütsüzlüğe, güvencesizliğe boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankart taşıdı. “İş barış, eşitlik”, “Adalet ve özgürlük için yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İşsizliğe, yoksulluğa, krize karşı birlik mücadele” taşınan diğer pankartlar oldu.
SES üyesi sağlık emekçileri, “Hastaneler işletme, hastalar müşteri, çalışanlar köle olmasın” pankartı ile yürüdü. Ege Üniversitesi araştırma görevlileri, “Biz geliyoruz, YÖK gitsin” pankartı ile yürürken, “Her yer Taksim, her yer direniş” en çok atılan sloganlardandı.
Kamu emekçilerinin çocukları ile katılımı dikkati çekti.
İŞTEN ATMALAR DURDURULSUN
Tertip Komitesi adına konuşan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azad Fazla, taşeron sistemini eleştirerek, kıdem tazminatlarına dokunulmaması, kiralık işçilik düzenlemesinden vazgeçilmesi, örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılması, özelleştirmelerin durdurulması taleplerini içeren bir konuşma yaptı. İşten atılan Karşıyaka Kent-AŞ işçileri DİSK Ege Bölge Temsilcisi Azat Fazla’yı protesto ettiler. Fazla konuşmasına başlayınca kürsüye sırtını dönen işçiler, konuşma boyunca “sendika uyuma işçine sahip çık” ve taşeron çalışma karşıtı sloganlar attılar.
KESK İzmir Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ramis Sağlam da, AKP Hükümeti’nin işçi sınıfına yönelik ekonomik, sosyal ve siyasal saldırıları püskürtmenin, demokratik hak ve özgürlükleri kazanmanın, yegane yolunun işçi ve emekçilerin birleşik mücadelesinden geçtiğini söyledi. 1 Mayıs’ta sınıfın ve emekçilerin birliğinin sağlandığını ifade eden Sağlam, TEKEL direnişinin yarattığı sınıf dayanışmasının verdiği moral ve güçle 26 Mayıs’a hazırlanacaklarını söyledi.
Türk-İş 3. Bölge Başkanı Mustafa Kundakçı da en çok taşeronlaştırmanın ve güvencesiz çalışmanın altını çizerek, maden işletmelerindeki özelleştirmelerin vatana ihanet olduğunu dile getirdi. Madenlerde yaşanan iş kazalarını hatırlatan Kundakçı, “Güvenli çalışma sağlanmalıdır. İşten atmalar durdurulmalıdır” dedi. Kamu-Sen ve Memur-Sen adına da konuşmalar yapıldı. Miting Yel Değirmeni’nin konseri ile son buldu. (İzmir/EVRENSEL)


NOTLAR
*Mitinge, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile ilçe belediye başkanları da katıldı. Park Bahçe işçileri sık sık Kocaoğlu’na sözlerini hatırlatan sloganlar attı.
BDP’de kadınların katılımı dikkati çekerken, taciz ve tecavüze karşı pankart ve dövizler taşıdılar. BDP’liler “Demokratik anayasa, demokratik çözüm pankartı ile yürüdü.
* EGEÇEP’liler, “Dereler, dağlar kardeştir, sömürücüler kalleştir”, “Kışladağ’da ölüm kol geziyor”, Siyanürlü altına hayır” dövizleri ile katıldı.
*TYS, Edebiyatçılar Derneği ve PEN, “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı ortak pankartla yürüdü.

İzmir’deki mitingten notlar....İzmir’deki mitingten notlar...

*Türk-İş Kortejinin en önünde, 1 Mayıs logosu bulunan ve Yaşasın İşçilerin Birliği” yazılı dev bir balon taşındı.
*Türkiye Kamu Sen, “Emek davamız, Türkiye Sevdamız” yazılı pankartla katıldı.
*Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Kulüpler Birliği, “Gençlik Gelecek, Gelecek Ellerimizde” yazılı pankart taşıdı.
*Göztepespor taraftarları “1 Nisan şaka 1 Mayıs gerçek. Göztepe emekçileri, selamlıyor tüm işçileri” pankartı ile mitinge katıldı.
*Dağ Mahallesi halkı, “2010 yılında mahallemize yol, su, kanalizasyon istiyoruz” yazılı pankartla 1 Mayıs alanındaydı.
*Miting boyunca 1. Kordon’daki yeşil alan şenlik meydanına döndü. Grup grup toplanan emekçiler davuz zurnalarla halay çekti.
www.evrensel.net