Belediye kaynakları Deniz Feneri’ne

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay’ın CHP’li Ergün Aydoğan’ın soru önergelerine verdiği yanıt...


İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay’ın CHP’li Ergün Aydoğan’ın soru önergelerine verdiği yanıt, Almanya’da “yüzyılın skandalı” olarak anılan Deniz Feneri e.v davasında isimleri geçen Zekeriya Karaman ve Harun Kapıyoldaş’ın, ortak, eski ortak ya da yönetim kurulu üyesi olduğu şirketlerin 2004-2009 arasındaki 6 yılda, İstanbul ve Büyükşehir belediyelerinden toplam 164.5 milyon TL’lik ihale aldığını ortaya koydu.
6 YILDA 164.5 MİLYON LİRALIK İHALE
Atalay’ın Eylül 2009’da Aydoğan’a gönderdiği ilk yanıt, Zekeriya Karaman’ın ilgili olduğu şirketlerin, 2004-2009 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin meslek edindirme kurs ve seminer organizasyonları ihalelerini sektirmeden aldığını ortaya koydu. Atalay’ın yanıtı, Zekeriya Karaman ve Harun Kapıyoldaş’ın, yönetim kurulu üyesi olduğu şirketlerin 6 yılda, İstanbul ve Büyükşehir belediyelerinden toplam 164.5 milyon TL’lik ihale aldığını ortaya çıkardı. Atalay, Şubat 2010’da Aydoğan’a gönderdiği ikinci yanıtında, Deniz Feneri e.v davasında adı geçen Mehmet Sıdık Balıkçı ve Bedrettin Bülent Bilgin’in eski ortak, ortak ya da yönetim kurulu üyesi oldukları şirketlere 2002-2009 yılları arasında hiçbir kamu kurum ve kuruluşu ile belediyelerce ihale verilmediğini söyledi. Atalay son olarak, 15 Nisan’da, CHP’li Aydoğan’ın Harun Kapıyoldaş ile ilgili soru önergesini yanıtladı. Bu yanıt ise Kapıyoldaş’ın eski ortağı olduğu Etkin Eğitim ve Organizasyon Limited Şirketi’nin de Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden 4.8 milyon TL’lik ihale aldığını ortaya çıkardı.
KAYNAKLAR YANDAŞLARA
CHP’li Aydoğan, Vatan gazetesine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Atalay’ın yanıtlarının özellikle belediye kaynaklarının “yandaşlara” aktarıldığının somut göstergesi olduğunu söyledi. Aydoğan, RTÜK eski Başkanı Zahid Akman ile ilgili aynı içerikteki soru önergesine henüz yanıt alamadığını belirterek, İçişleri Bakanı Atalay’ı, milletvekillerinin denetim çalışmalarına ‘hızlı ve doğru yanıtlarla’ destek olmaya davet etti.
(ANKARA)
www.evrensel.net