İZLENİM

 • Batman, 1940’larda petrolün bulunmasıyla petrol işçilerinin emeği üzerinde kurulan bir kent.


  Batman, 1940’larda petrolün bulunmasıyla petrol işçilerinin emeği üzerinde kurulan bir kent. Bölgede son 30 yılın en görkemli ve kitlesel 1 Mayıs kutlaması dün, yine emek kenti Batman’da gerçekleştirildi. Sabah saatlerinde Diyarbakır, Mardin ve Siirt’ten binlerce emekçi, kitlesel basın açıklamaları yaparak Batman’da yapılacak kutlamaya katılmak üzere yola çıktı. Binlerce Kürt emekçi, öğle saatlerinde Batman Cumhuriyet Meydanı’nda Demirci Kawa’nın, zulme karşı isyanın sembolü olan balyozuyla resmedildiği “Newroz’la Dirilen Halk, 1 Mayıs’la Özgürlüğe Yürüyor!’ pankartı önünde buluştu.
  Saat 13.30’da başlayan mitingde ilk konuşmalardan birini yapan BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürt sorununun çözümü, barış ve insanca yaşam için bugün emek mücadelesinin demokrasi mücadelesiyle birlikte sürdürülmesinden başka çıkar yol olmadığına dikkat çekti. Petrol işçileri, TEKEL işçileri, DİSK Genel-İş ve KESK bileşenlerinin yoğun katılım sağladığı mitinge, yine kitlesel olarak katılan BDP’nin yanı sıra EMEP, ESP ve DHF de katıldı. Miting alanına asılan BDP, Petrol-İş, Tüm Köy-Sen imzalı pankartlarda savaş ve operasyonların son bulması, emekçilerin insanca yaşam talepleri yer aldı.
  Batman’daki kutlamaya katılan Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın’ın yaptığı konuşma, Kürt halkının ulusal demokratik mücadelesiyle ülkenin Türk ve diğer milliyetlerden işçi ve emekçilerinin mücadelesinin birleştirilmesi; emek, barış, demokrasi mücadelesi için yeni bir dönemin başladığının işaretlerini veriyordu. Öztaşkın, konuşmasında emeğe yönelik saldırılara, özelleştirme, zamlar ve yoksulluğa dikkat çekti. Emekçilerin demokratik anayasa istediğini, Kürt sorununda demokratik barışçıl çözümden yana olduklarını vurguladı.
  Batman’daki kitlesel ve coşkulu kutlamanın tek eksiği, Diyarbakır’da kutlama yapılmasını isteyen Türk-İş 7. Bölge ve bağlı sendikaların bu kutlamada olmamasıydı. TEKEL işçileri, her şeye rağmen 1 Mayıs’ta alanlara çıktı; hem Diyarbakır’daki, hem Batman’daki kutlamanın en coşkulu, hareketli kitlesini oluşturdu.
  Kapatılan DTP’nin Genel Başkanı Ahmet Türk’ün konuşmasıyla sona eren Batman’daki 1 Mayıs kutlaması, bölgede Newroz’dan sonra 1 Mayıs’ın da halkın ve emekçilerin bayramı olarak kitlesel kutlanması bakımından önemli, güçlü bir adım oldu. Zaten miting kürsünün arkasına asılan “Newroz’la Dirilen Halk, 1 Mayıs’la Özgürlüğe Yürüyor!’ pankartı da bu yönelimin en açık ifadesi olarak duruyordu.
  Bu 1 Mayıs’ta Batman’da barış, demokrasi ve insanca yaşam taleplerini haykıran binlerce Kürt işçi ve emekçinin sesi, Taksim ve ülkenin dört bir yanındaki işçi ve emekçilerin sesiyle birleştiğinde; Kürt, Türk, her milliyetten işçi ve emekçilerin mücadelesiyle yeni bir hayatın filizleneceği günler de gelecek!
  YUSUF KARADAŞ
  www.evrensel.net