İstanbul Tiyatro Festivali’ne geri sayım başladı

17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. 10 Haziran tarihine kadar, 18 farklı mekanda 90’ın üzerinde gösteri seyirciyle buluşacak.


17. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali, 10 Mayıs Pazartesi günü başlıyor. 10 Haziran tarihine kadar, 18 farklı mekanda 90’ın üzerinde gösteri seyirciyle buluşacak. Festival programında yurtdışından 9 tiyatro ve dans topluluğu ile Türkiye’den seyirciyle ilk kez buluşacak 30’a yakın oyun, dans, performans ve özel gösteri yer alıyor.
Festival, 10 Mayıs Pazartesi akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda düzenlenecek töreninin ardından Krater Yapım’ın çarpıcı Shakespeare uyarlaması Hekate’nin Şarkısı’yla açılacak.
Selim Atakan’ın Shakespeare’in metin ve şiirleri üzerine yaptığı bestelerden oluşan Hekate’nin Şarkısı, açılış töreninin ardından, 28 Mayıs Cuma ve 29 Mayıs Cumartesi günleri saat 20.30’da Caddebostan Kültür Merkezi’nde tekrar seyirciyle buluşacak.
Festival programında yer alan bir başka çarpıcı Shakespeare uyarlaması ise Semaver Kumpanya’ya ait. Shakespeare’in ilk eserlerinden ve en kanlılarından biri kabul edilen Titus Andronicus, genç yazar Sinan Fişek’in ilginç yorumuyla 11 Mayıs Salı saat 20.30’da ve 15 Mayıs Cumartesi saat 18.30’da Semaver Kumpanya Çevre Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşacak.
Derya Alabora’nın kurduğu Tiyatro Grup ise Shakespeare’in orijinal metninden yola çıkarak sahneledikleri Fırtına ile festivalin bu yılki konuklarından. İngiltere’de adından sıkça söz ettiren Serdar Biliş’in yönetmenliğini üstlendiği Fırtına, Shakespeare’in traji-komik hatta fantastik son oyununu üç kadın oyuncunun yorumuyla ele alıyor. Fırtına, sürgün hayatı yaşayan Milano Dükü Prospero’nun tutsak olduğu adada beraber yaşadığı Ariel ve Caliban karakterli üzerinden “affetmek” ve “veda etmek” temaları üzerine kurulu bir yorumla seyirciyle buluşuyor. Derya Alabora, Tülay Günal ve Canan Ergüder’in başrollerini paylaştığı Fırtına’nın koreografisi ise Candan Baş’a ait. Tiyatro Grup yorumuyla Fırtına, 4 Haziran Cuma gecesi saat 20.30’da, 5 Haziran Cumartesi günü saat 15.30’da ve 6 Haziran Pazar akşamı saat 18.30’da Talimhane Tiyatrosu’nda izleyiciyle buluşacak.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
Bilgi için:
www.iksv.org/tiyatro
www.evrensel.net