Hakim, Fevzi Çakmak’ın Kürt raporunu istedi

KARS Asliye Ceza Mahkemesi, eski parlamenter Mahmut Alınak’ın yargılandığı davada, cumhuriyet ...


KARS Asliye Ceza Mahkemesi, eski parlamenter Mahmut Alınak’ın yargılandığı davada, cumhuriyet savcılarından 1993 yılında bölgede yaşanan faili meçhul olayların listesini, Meclis’ten de Mareşal Fevzi Çakmak’ın Kürt meselesi hakkında 1930 yılında Meclis’e sunduğu raporu istedi.
Başbakan ve Genelkurmay başkanını Birleşmiş Milletler’e şikayet eden eski parlamenter Mahmut Alınak hakkında, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek’ iddiasıyla açılan davanın duruşması Kars 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma öncesi Alınak, yargılanmasına konu edilen olayların detaylı bir şekilde araştırılması talebinde bulundu. Alınak mahkemeye sunduğu 3 sayfalık dilekçede, Kürtlerin taleplerinin inkar edilmesine, bölgede uygulanan baskılara ilişkin olaylara dikkat çekti.
Mahkeme heyeti Alınak’ın talebi üzerine; 1993 yılından sonra Diyarbakır, Batman ve Şırnak il ve ilçelerinde meydana gelen tüm faili meçhul cinayetlerin ve 1997 yılı içinde Diyarbakır, Van ve Hakkari il ve ilçelerindeki kitlesel gösterilerde hayatlarını kaybedenlerin listesinin ilgili savcılıklardan istenmesine karar verdi.
Hakim ayrıca, İsmet İnönü’nün 1935 yılında Cumhurbaşkanı M. Kemal Atatürk’e sunduğu Kürt meselesi konulu inceleme raporunun Cumhurbaşkanlığı’ndan istenmesine, Mareşal Fevzi Çakmak’ın Kürt meselesi hakkında 1930 yılında Meclis’e sunduğu raporun, 1925 tarihli Şart Islahat Planı’nın ve M. Kemal’in Meclis’te okuduğu Nutuk’un değişmemiş halinin, T.B.M.M. Başkanlığı’ndan istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi. (KARS)
www.evrensel.net