BAT Samsun’da işçileri batırdı

BAT şirketinin özelleştirme ile satın aldığı Ballıca sigara fabrikasında işçiler çok ağır şartlar altında çalıştırılıyor.


BAT şirketinin özelleştirme ile satın aldığı Ballıca sigara fabrikasında işçiler çok ağır şartlar altında çalıştırılıyor. BAT yönetimi, üretim dahil bir çok işi taşeron firmalara yaptırıyor. 700 civarında kadrolu işçinin çalıştığı fabrikada, taşeron şirketlerde yaklaşık 400 civarında işçi bulunuyor.
“Çalışmak için çok uygun bir fabrika” diyerek işe girdiklerini söyleyen işçiler şimdi, yaşadıklarının kölelikten farklı olmadığını vurguluyor. “Elimize verilen bordo ile aldığımız ücret bile farklı” diyor. Taşeron işçilerin üretim ünitelerinde çalıştırılması yasal olmadığı halde bazı taşeron işçilerin üretimde kadrolu işçilerle aynı işte asgari ücretle çalıştırıldığı bilgisini veriyor.
Taşeron şirket işçileri, fabrikada DERYA, DHL, BURCU ve ismini hatırlamadıkları inşaat şirketlerinin BAT’’ın işlerini yaptığını, kendilerinin de taşeron işçi olarak işe girdiklerini belirtiyor.
İşçilerden biri şu bilgileri veriyor: “Biz, ilk işe girerken senede 3 ikramiye hakkımızın olduğunu, imalatta çalışanların 750 TL diğer işlerde çalışanların ise asgari ücret alacağını söylediler. Bordro istediğimizde ise elimize bir hesap pusulası vermektedirler. Hesap pusulasında asgari geçim tutarı 62, fazla çalışma tutarı 221, kazanç toplamı 717, ödenen miktar 550 TL gözükmesine rağmen bize verdikleri 400 TL dir. Bordro başka, ödenen ücret başkadır. Durumu yetkililere sorduğumuz da ‘Bir daha tekrar ederseniz çıkışınızı veririz’ demektedirler. Bizi çalıştıran taşeron şirket maaşlarımızı her ayın 7’sinde vermesi gerekirken genellikle ayın 15’ini bulmaktadır. Sigorta primlerimiz bazen 10 bazen de 20 gün yatırılmakta tam olarak yatırılmamaktadır” diye konuştu.
Patronlarının her işçinin cep telefonu numarasını aldığını öğrendiğinde, “patronun işçilerle sıcak ilişki kurmak istendiği” algısına kapıldığını belirten işçilerden biri, “Ancak patron işçilere telefonla işe gelip gelmeyeceğini bildiriyor. Bize ‘İş yok geçici bir süre için sizi havuzda bekleteceğiz’ deniyor. Olayın sıcak ilişkiyle hiçbir ilgisi olmadığını yaşayarak öğrendik.”
Kendilerine işe gelmedikleri dönemde hiçbir ücret ödenmediğini belirten işçiler, “Kısacası bize ‘çağrı usulü çalışma’ uygulanmaktadır. İş güvenliğimiz yok. Taşeron şirket ‘git’ dediğinde gidiyoruz, ‘gel’ dediğinde geliyoruz” dediler.
İMZAYA ZORLADILAR
Patronun kendilerine bir kağıt imzalatmak istediğini, kağıtta yazılı olanları okumak isteyen işçileri de “Seni işten atarız” diyerek tehdit ettiği bilgisini veren işçiler, “Bu kadar işçinin geleceğiyle oynanır mı? Türkiye Cumhuriyet’i bu kadar basit mi? İş Kanunu yok mu? İşçilerle ilgili yaslar var. Sen gelmiş bana boş bir kağıt imzalatmaya çalışıyorsun” diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.
Birlik olup işçi arkadaşlarıyla kağıtları imzalamadıklarını, imzalayan birkaç arkadaşın da daha sonra kağıtları aldığı” bilgisi veren bir işçi, “Ramazan ayında bir arkadaşımıza mesaiye kalacaksın dediler. Saati 1 liraya mesaiye kalmak istemeyen arkadaşımızı ‘yüz kızartıcı suçtan’ işten attılar. Şimdi arkadaşımız boşta geziyor” dedi.
SPOR SERBESTMİŞ!
İşe girerker işçilere, “çalışma koşulları çok rahat. Fabrika içinde spor yapabileceğiniz alanlar var” denilmiş. İşçiler profesyonelce kandırıldıklarını şöyle antatıyorlar: Ama patron 35 dakika süre veriyor. Bu sürede ya yemek yiyeceksin, spor yapacaksın. İkisini aynı anda yapman imkansız. İş olsun diye yapmışlar. Çalışmak için çok güzel bir fabrika diye aldılar bizi. Evet, güzel bir fabrika burası. Köpek gibi çalış. Ama ücret için güzel değil”.
(Samsun/EVRENSEL)
www.evrensel.net