216 sanıkla basın özgürlüğü gününü ‘kutlamak’

Türkiye Gazeteciler Sendikası, (TGS) İşçi Filmleri Festivali kapsamında, “Uluslararası İşçi ve İletişim” konulu konferans düzenledi.


Türkiye Gazeteciler Sendikası, (TGS) İşçi Filmleri Festivali kapsamında, “Uluslararası İşçi ve İletişim” konulu konferans düzenledi. Konferansın “Türkiye’de Basın Özgürlüğü” başlıklı oturumunda, 69’u gazeteci toplam 216 gazeteci, yazar, karikatürist, siyasetçi ve yurttaşın düşünceleri nedeniyle yargılandığına dikkat çekildi.
Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde önceki gün yapılan paneli TGS Ankara Şube Başkanı Turgut Dedeoğlu yönetti. BİA Medya Gözlem Raporu’ndan alıntılar yapan Dedeoğlu, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü Türkiye’nin, 216 sanıkla “kutladığına” dikkat çekerek, 69’u gazeteci 216 yazar, karikatürist, siyasetçi ve yurttaşın düşünceleri nedeniyle yargılandığına dikkat çekti.
Türkiye’de halen gazetelerin kapatıldığını, sahiplerinin cezalandırıldığını, muhabirlerin tutuklandığını, ceza aldığını belirten Dedeoğlu, “Azadiya Welat Gazetesi Temsilcisi Vedat Kurşun’a 500 yılın üzerinde ceza verildi. Yine Türkiye’nin dört bir tarafındaki muhabirlere haber yaptığı için cezalar yağıyor. Yüzlerce kişi, çoğu muhabir düşüncesini ifade ettiği için tutuklanıyor cezalandırılıyor. Biz 3 Mayıs Basın Özgürlüğü gününü böyle karşılıyoruz” diye konuştu. Dedeoğlu, iktidarın ve sermayecilerin yanlışlarını gün yüzüne çıkaran her kurum ve gazetecinin baskıya maruz kaldığını söyledi.
GAZETECİLİK DOĞRUYU SÖYLEME MESLEĞİ
Gazeteciliği, “Doğruları söyleme mesleği” olarak tanımlayan gazeteci Doğan Tılıç, gazetecilerin doğruları söylediği noktada tereddüt varsa, artık o mesleğin yok olmaya başladığını ifade etti. Türkiye’de ve dünyada gazeteciliğin güven skalasının en altında yer aldığına vurgu yapan Tılıç, basın özgürlüğü olup olmadığının, “Gazeteciler doğruyu söyleme işini, dışarıdan bir müdahale olmadan gerçekleştirebiliyor mu?” sorusuna verilecek yanıtta olacağını ifade etti. Türkiye’nin basın özgürlüğü açısından 140 ülke arasında 127. sırada olduğunu vurgulayan Tılıç, 1980’le birlikte köklü bir biçimde değişen medya sahipliğine de dikkat çekti. O zamana kadar medya sahiplerinin gazeteciler, gazeteci aileleri olduğunu kaydeden Tılıç, 1980’den itibaren medyanın, asıl işi gazetecilik olmayan, gazetecilikten başka her işi yapan holdinglerin eline geçtiğini ifade etti.
DEĞİŞEN MEDYA SAHİPLİĞİ
Değişen medya sahipliğiyle, düne kadar burnu büyük, kendini işçi sınıfının bir parçası görmeyen gazetecilerin de artık işçilerle aynı patronun çalışanı olduklarını gördüklerini, sınıfa daha çok yaklaştıklarını anlatan Tılıç, bunun TGS’nin ev sahipliğinde İstanbul’da toplanan Avrupa Gazeteciler Federasyonu Genel Kurulu’nda da teyit edildiğini söyledi.
Tılıç gazetecilerin bir araya gelmesinin, özgür gazeteciliğin de yolunu açacağını söyledi.
Gazeteci Adnan Keskin de basın özgürlüğü engellerini, medya sahipliğine, anayasa ve yasalara olduğu kadar gazetecilerin kendilerine de bağlayarak, oto sansüre dikkat çekti. Keskin yargının da basın özgürlüğü önünde engel oluşturduğunu, açılan davalardan örnekler vererek aktardı.
Gazeteci Rahmi Yıldırım da basın özgürlüğü konusunda Türkiye’nin 1998’de 103. sırada iken, bugün 127. sıraya gerilediğini belirterek, “Türkiye’de basın yayın üzerinde bu vesayet sürdüğü müddetçe biz 10 yıl sonra bu sorunları tekrar tekrar konuşmak zorunda kalacağız” dedi. Türkiye’nin, İnternet sansürünün en kaba şekliyle uygulanan ilk 5 ülke içerisinde yer aldığına da yer veren Yıldırım, gazetecilerin örgütlenmekten, özgürlüğü talep etmekten başka çaresi olmadığını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)

FOTO MUHABİRLERİ GÖZÜYLE TEKEL DİRENİŞİ SERGİSİ
TGS, “Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı” kapsamında “Foto Muhabirlerinin Gözünden TEKEL Direnişi” sergisi de açtı. Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde açılan ve TEKEL direnişinden karelerin yer aldığı sergi, aktif foto muhabirlerinin fotoğraflarından oluştu. Aralarında Metin Göktepe ödülleri de alan Selahattin Sönmez, Ümit Bektaş, Serdar Özsoy, Altan Burgucu, TGS’den Erol Üçem’in de bulunduğu çok sayıda foto muhabirinin fotoğraflarında TEKEL direnişi yeniden gözler önüne serildi.
www.evrensel.net