Çocuk koğuşunda kötü koşullara isyan

DİYARBAKIR E Tipi Cezaevi çocuk bölümünde tutuklu bulunan TMK mağduru çocuklar 7. ve 12. koğuşlarda isyan çıkarttı.


DİYARBAKIR E Tipi Cezaevi çocuk bölümünde tutuklu bulunan TMK mağduru çocuklar 7. ve 12. koğuşlarda isyan çıkarttı. Çocuklar, hasta olan arkadaşlarının hastaneye götürülmediği gerekçesiyle ve kötü cezaevi koşullarına karşı yataklarını ateşe verdiler. Akşam saatlerinde başlayan eylem 5 saat sürdü. Cezaevi müdürü, yangının küçük çaplı olduğunu ve kendileri tarafından söndürülebileceğini belirterek, yangına müdahale için gelen 3 itfaiye aracını içeri almadı. İsyanın ardından cezaevine giren ambulanslar ise 3 hasta çocuğu hastaneye kaldırdı.
2 ÇOCUK HAFİF YARALANDI
Olayın duyulmasının ardından çocukların aileleri cezaevi önünde toplandı. Çocuklarından haber almaya çalışan ailelere bilgi verilmemesi tepkiyle karşılandı. Diyarbakır Barosu ve İHD yöneticileri, BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, kapatılan DTP’nin yasaklı milletvekili Aysel Tuğluk ve kitle örgütü temsilcileri de, cezaevine gelerek temaslarda bulundular. Savcılık izniyle cezaevine giren bir heyet çocuklarla görüştü. Heyet adına bir açıklama yapan BDP Milletvekili Ayla Akat Ata, isyanın sona erdirildiğini belirtti. 2 çocuğun hafif şekilde yaralandığını söyledi. Ata cezaevi yönetiminin çocuklara herhangi bir yaptırım uygulamayacağına dair söz verdiğini belirtti.
ÇOCUKLAR SERBEST BIRAKILSIN
İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, “Çocuklar şimdi okulda olmaları gerekirken şu anda cezaevlerindeler. Cezaevleri sorunların çözüldüğü yerler değildir. Sorunun çözümü bu çocukların tamamıyla tahliye edilmesidir” dedi. Çocuklar İçin Adalet Girişimi Sözcüsü Arif Akkaya da, uzun süredir çocukların yaşadıkları sorunları idareye bildirmesine rağmen çözüm bulunmadığını ve çocukların bu nedenle isyan ettiğini söyledi.
Diyarbakır TUHAD-DER, isyandan saatler önce cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine karşı cezaevi önüne yürüyüş yaparak, hak ihlallerine dikkat çekmişti. (DİYARBAKIR)www.evrensel.net