Yoksulluğa karşı 26 Mayıs’a

“Başbakan ‘üç çocuk doğurun’ diyor. Ben iki çocuğuma bakamıyorum. Bu nedenle 26 Mayıs’ta alana çıkıp taleplerimi dile getireceğim...” Bu sözler Zarife Bayar’a ait.


“Başbakan ‘üç çocuk doğurun’ diyor. Ben iki çocuğuma bakamıyorum. Bu nedenle 26 Mayıs’ta alana çıkıp taleplerimi dile getireceğim...” Bu sözler Zarife Bayar’a ait. Tuzla’nın İçmeler Mahahlesi’nde oturan Bayar, 38 yaşında ve iki çocuk annesi. 1.5 yıl çalıştığı fabrikadan 6 öy önce kriz bahanesiyle işten atılmış. O günden bu yana da işsiz.
Eşinin tersane işçisi olduğunu anlatan Zarife Bayar, “Güya çalışıyor. Fakat 2.5 aydır para alamıyor. İki gün çağırıyorlar 5 gün evde kalıyor. Bugün git yarın gel diyorlar. 3aydır ev kiramızı ödeyemiyoruz. Faturalar birikmiş durumda. Bakkala borçlarımız birikti. Yakında veresiye de kesilecek. İki öğrenci okutuyoruz, ceplerine harçlık koyamadan okula gönderiyorum” diye konuştu.
PSİKOLOJİMİZ BOZULDU
İşsizlik ve yoksulluğun psikolojilerini bozulduğunu dile getiren Bayar, maddi sıkıntılar nedeniyle eşiyle sürekli kavga ettiğini, yaşananların kendisi gibi olanları boşanmaya sürüklediğini ifade etti. Evden dışarı adım atamaz hale geldiklerini, hayattan iyice koptuklarını anlatan Bayar, “Geleceği boşverdik günü kurtarma derdindeyiz” diye konuştu.
BELEDİYEYE GİTTİ AMA
Yaşadıkları sıkıntılar nedeniyle belediyeye başvurduğunu, hatta belediye başkanına kadar çıktığını söyleyen Zarife Bayar, şöyle devam etti: “Telefonumu açıp, arayacağız dediler. Hâlâ bana iş bulacaklar. Ben iş istiyorum, dilenci değilim, çalışıp ekmeğimi kazanmak; iki çocuğumun geleceğini kurtarmak istiyorum.”
Gittiği her kapıdan geri çevrildiğini kaydeden Bayar, taşıma suyla değirmenin dönmediğini belirterek “Borçla geçinmek nereye kadar” diye sordu.
GELECEKTEN UMUTSUZ
Zarife Bayar’ın kızı Zümrüt Bayar 17 yaşında ve lise 3 öğrencisi. Gelecekten oldukça umutsuz olan Zümrüt, “Okuldan sürekli katkı payı istiyorlar, oysa benim cebimde harçlık bile yok. Zaten parasızlıktan ne sinemaya ne tiyatroya ne başka bir yere gidebiliyorum. Sosyal hayatım kalmadı” diye konuştu.
OLMAYINCA 1 LİRA DA PARA
Mahallelerinde sosyal ve kültürel faaliyetlerde bulunacak bir yer de olmadığına dikkat çeken Zümrüt, şöyle devam etti: “Olsa da parayla. Belki çok cüzi bir miktar ama olmayınca; 1 lira da para. Önceden belediye yaz konserleri yapıyordu, krizi bahane ettiler o da yok şimdi. Geleceğimden umutsuzum. Okusam bile yarın işsiz kalacağım. Yarın işsiz olacağım. Bugün okuyan herkes işsiz. Gençlerin geleceği yok. Devlet halkına baksın. İnsanlar aç, ekmek versinler, iş versinler...”
HERKES 26 MAYIS’A KATILMALI
26 Mayıs genel grevinden haberdar olduğunu söyleyen anne Zarife Bayar, 26 Mayıs’ta alana çıkacaklarını dile getirerek, “Başbakan ‘üç çocuk doğur’ diyor ben daha iki taneye bakamıyorum, karınlarını doyurmakta okula göndermekte zorlanıyorum. Alanda işten atmaların yasaklanması ve iş taleplerini dile getireceğim. İki tane fidanımın solmasını istemiyorum” dedi.
PARASIZ EĞİTİM PARASIZ SAĞLIK
Zümrüt de bir genç olarak parasız sağlık ve eğitim hakkı ile gelecekte okuyup işsiz kalmamak için 26 Mayıs’a katılacağını söyledi.
Zümrüt, “Bunun için tüm ev kadınları, tüm gençler, 26 Mayıs’a kitlesel katılmalı” diye konuştu. (İstanbul/EVRENSEL)
Mehri Aydoğdu - Yusuf Ertuğrul
www.evrensel.net