Yunus Nadi ödülleri yarın veriliyor

TÜRKİYE’nin sanat alanında verilmeye başlanılan ilk ödül olan Yunus Nadi Ödülleri’nin 64’üncüsü sahiplerini buldu.


TÜRKİYE’nin sanat alanında verilmeye başlanılan ilk ödül olan Yunus Nadi Ödülleri’nin 64’üncüsü sahiplerini buldu. Roman dalında Adnan Gerger’in 12 Eylül romanı, şiir dalında da Metin Demirtaş’ın toplumcu şiirlerinin seçilmesi, ödüllerin edebiyatın toplumsal yönüne dikkat çekmesi olarak değerlendirildi.
6 dalda 11 ödülün verildiği yarışmaya 332 kişi katıldı. Yarın Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılacak törenle sahiplerini bulacak ödüllere Roman’da Adnan Gerger, Şiir’de Metin Demirtaş, Öykü’de Yekta Kopan ve Ayşegül Çelik, Sosyal Bilimler Araştirması dalında Arife Batur, Yıldırım Yavuz ve Ali Cengizkan, Karikatür’de Ahmet Öztürklevent ve Muammer Olcay, Fotoğraf dalında ise Sezgin Güvel ve Cem Turgay layık görüldü.
GERGER 12 EYLÜL’Ü ANLATMIŞTI
Roman dalında ödül kazanan Gazeteci yazar Adnan Gerger kitabı Faili Meçhul Öfke 12 Eylül hesaplaşmaya girişen derin devleti ifşa eden bir roman. Adnan Binyazar, Ahmet Cemal, Mehmet Eroğlu, Konur Ertop ve Tahsin Yücel’den oluşan Seçici Kurul tarafından ödüllendirilen Faili Meçhul Öfke, ‘’Bir ülke kaostan ve korkudan nasıl kurtulur?’’, ‘’Bir ülkenin beklentileri nelerdir?’’, ‘’Böyle bir ortamda aşk nasıl yaşanır?’’ sorularına da yanıt arayan, 12 Eylül darbesinden bugüne devletin derinliğinde yaşanan karanlık ilişkilerin iç yüzünü, iki insanın aşkı etrafında anlatıyor. Gerger, ülkede son otuz yılda neler yaşandığını hatırlatırken bu günlere sarkan serüvenini de yaşatıyor okura. Edebiyat dünyasına 1990 yılında yayımlanan ‘’Firar Öyküleri’’ ile giren Adnan Gerger’in hikaye, şiir, deneme ve araştırma alanlarında 10 kitabı bulunuyor.
İŞÇİ ŞAİR DEMİRTAŞ
Şiir dalında, Ataol Behramoğlu, Prof. Dr. Cevat Çapan, Refik Durbaş, Muzaffer İlhan Erdost ve Doğan Hızlan’dan oluşan Seçici Kurul, ödülü Türkülerde Gezer Adları adlı şiir kitabı ile Metin Demirtaş’a verdi.
1938 Antalya doğumlu Metin Demirtaş, Antalya Sanat Enstitüsü torna tesviye bölümünü ve Ankara Akşam Tekniker Okulu Makine bölümünü bitirdi. Çeşitli fabrika ve atölyelerde işçilik, demir ustalığı yapan Demirtaş 1967’de Türk Solu Gazetesinin 2. Sayısında yayınlanan Che Guevara şiiri nedeniyle tutuklanarak Ankara Cezaevinde hapis yatmıştı. Tutuklanmasına neden olan şiirde şöyle diyordu Demirtaş, “Bizim de dağlarımız vardır Che Guevara/ Bakma şimdi durgunsa, bir şahan gibi duruyorsa/ Yorgundur, savaşlar görmüştür, çeteciler barındırmıştır/ Yani satılmış değillerdir hiç tüfek patlamıyorsa…” Şiirinin umut ve direnişi hiç eksilmeyen şairin toplumcu şiir cephesinde özgün bir yeri bulunuyor.
Evrensel Basım Yayın tarafından yayımlanan Türkülerde Gezer Adları için Demirtaş’a gazetemizde yayınlanan mektubuyla seslenen şair Sennur Sezer şunları söylüyordu,

“Kurşunlara gelmişler,
Göyneksiz yatarlar yerde
Ekinler başağa gelmeden sararmış,
Türkülerde göveren meşeler,
Burada kararıp kalmış
demiştin ya öyle oldu günlerimiz yeniden. Eski türkülerde adları gezenlere yeni acı türküleri katılıyor, kolayına katlanılır gibi değil. Neyse ki senin gibi yazdıklarıyla hem bellek hem merhem olan ozanlarımız var.”
PAYLAŞILAN ÖDÜLLER
Öykü dalında Hikmet Altınkaynak, Metin Celâl, Cemil Kavukçu, Osman Şahin ve Celâl Üster’den oluşan Seçici Kurul, ödülü, Yekta Kopan’ın Bir Baktım Yoksun ve Ayşegül Çelik’in Kâğıt Gemiler’i arasında paylaştırdı.
Sosyal Bilimler Araştırması dalında Dr. Erdal Atabek, Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. İoanna Kuçuradi ve Prof. Dr. Ahmet Mumcu’dan oluşan Seçici Kurul, ödülün Mimar Kemalettin adlı üç ciltlik araştırmanın editörleri olan Prof. Dr. Afife Batur, Prof. Dr. Yıldırım Yavuz ve Doç. Dr. Ali Cengizkan’a verilmesini kararlaştırdı.
“Karikatür” dalında Behiç Ak, Musa Kart, Kâmil Masaracı ve Tonguç Yaşar’dan oluşan Seçici Kurul, ödülün Ahmet Öztürklevent ve Muammer Olcay’ın yapıtları arasında paylaştırılmasını kararlaştırdı.
“Fotoğraf” dalında Hikmet Çetinkaya, İsa Çelik, Ara Güler, Paul McMillen ve İbrahim Yıldız’dan oluşan Seçici Kurul, ödülü, Sezgin Güvel ve Cem Turgay’ın yapıtları arasında paylaştırdı.
Ödüller, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş yıldönümü olan 7 Mayıs Cuma günü Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM) Uğur Mumcu Caddesi No: 8, Kat: 1 Akatlar adresinde düzenlenecek törenle sahiplerine verilecek.
(KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net