KAKAVA ATEŞİ YANDI

EDİRNE’de her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen Kakava Şenlikleri tarihi Sarayiçi’nde başladı.


EDİRNE’de her yıl 5-6 Mayıs tarihleri arasında baharın gelişini kutlamak amacıyla düzenlenen Kakava Şenlikleri tarihi Sarayiçi’nde başladı.
Çok sayıda Roman vatandaşın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlik, yerli ve yabancı turistler tarafından da ilgiyle izlendi.
Edirne Belediyesi önünde davul ve zurnalarla toplanan protokol üyeleri ve davetliler, burada bir kortej oluşturdu. Protokol üyeleri buradan faytonlara binerken çok sayıda vatandaş, Kakava etkinliklerinin başlayacağı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı Sarayiçi’ne kadar faytonların ardında yürüdü.
BİTLERİ PİRELERİ YAKTILAR
Roman vatandaşlar, bitlerin pirelerin yakılması anlamına gelen geleneği bu kez de yaşatarak yanan ateşin üzerinden atladı. Ancak ateşin üzerinden atlama geleneğine ayak uydurmak isteyen bazı vatandaşlar zaman zaman ufak kazalar yaşayarak renkli görüntüler oluşturdu.
Öte yandan, Kakava Ateşi’nin yakılacağı Sarayiçi’ne protokol üyelerini götüren faytonlardan biri, korkulu dakikalar yaşattı. Edirne Valisi Mustafa Büyük, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Selami Hatipoğlu ve AKP Edirne İl Başkanı Müjdat Kahve’yi taşıyan faytonun atları alana varmak üzereyken bir anda huysuzlandı. Bir süre bakıcısına ve sürücüsüne sıkıntı yaşatan atlar, protokol üyelerini yol kenarına sürüklemeye başladı.
Durumun tehlikeli olacağını düşünen Vali Büyük ve Başsavcı Hatipoğlu, korumalarının yardımıyla faytondan inerken, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, durumun abartılmaması gerektiğini söyleyerek oturmaya devam etti.
Ancak atlar daha da zapt edilemez bir duruma gelerek faytonu yolun dışındaki çimenlik alana sürükleyince Başkan Hamdi Sedefçi de apar topar hareket eden faytondan AKP İl Başkanı Kahve ile atlamak zorunda kaldı.
(Edirne/EVRENSEL)

40 KARINCA YUVASINDAN TOPRAK TOPLADILAR

İZMİR’in Naldöken Semti’nde her yıl olduğu gibi bu yıl da Hıdrellez Bayramı, Naldöken Düğün Salonunda kutlandı.
Küçük büyük herkesin karanlık çöktükten sonra ateş yakıp üstünden atlayarak kutladıkları Hıdrellezde, semt sakini gençler de müzik dinletisi yaptı.
Hıdrellez, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gecede kutlanıyor ve yazın başlangıcı olarak kabul ediliyor. Semt sakini kadınlar 40 karınca yuvasından toprak toplayarak, bu toprakları eşlerinin cüzdanına, kendi cüzdanlarına koyuyor, bunun bereket getirdiğine inanıyorlar. (İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net