JİTEM ve Yeşil davası birleşti

DİYARBAKIR 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 sanıklı “JİTEM” davası ile aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım...


DİYARBAKIR 6. Ağır Ceza Mahkemesi, 11 sanıklı “JİTEM” davası ile aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve İtirafçı Abdulkadir Aygan’ın da bulunduğu 5 sanıklı davanın birleştirilmesine karar verdi.
Diyarbakır, Mardin, Batman ve Şırnak’ta çeşitli tarihlerde birden fazla adam öldürme, kundaklama ve bombalama eylemi gerçekleştirdikleri iddiasıyla Diyarbakır 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan ve aralarında itirafçılarının da bulunduğu 11 sanıklı “JİTEM” davasında, atılı suçlamaları “Silahlı örgüt kurmak” kapsamında değerlendiren mahkemenin verdiği görevsizlik kararının ardından dosya Özel Yetkili Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ele alındı.
MÜEBBET İSTENİYOR
Yapılan tensip duruşmasında, davanın, Diyarbakır’da 1992-1994 yılları arasında 8 kişinin öldürülmesiyle ilgili olarak aralarında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve itirafçı Abdulkadir Aygan’ın da bulunduğu 5 sanığın yargılandığı davayla birleştirilmesine karar verildi. Kararda, sanıkların bir kısmı ile atılı suçun aynı olması gerekçe olarak gösterildi.
Görevsizlik kararıyla Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen 11 sanıklı davada, sanıklardan 9’u hakkında, “cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” ve “Birden fazla kişiyi öldürmek” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet, 2’si hakkında da 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor. “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve İtirafçı Abdulkadir Aygan’ın da aralarında bulunduğu 5 sanıklı davada ise Diyarbakır’da 1992-94 yıllarında 8 kişiyi öldürdükleri gerekçesiyle sanıklar hakkında aynı suçlardan 8’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyordu.
Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi, iki davanın birleştirildiği yeni yargılamanın 10 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.
(DİYARBAKIR)
www.evrensel.net