ABAKÜS

 • Ryzom, oyuncuların birlikte çalışarak, fantastik bir dünyayı keşfettikleri ve çeşitli görevler yerine getirdikleri yüzlerce MMORPG’den (Massive Multiplayer Online Role Playing Game) biri. Yüzlerce MMORPG arasından Ryzom’un bu yazının konusu olmasının nedeni, oyunun geliştiricilerinin birkaç gün önce yaptıkları açıklama: Ryzom artık özgür yazılım...


  Ryzom, oyuncuların birlikte çalışarak, fantastik bir dünyayı keşfettikleri ve çeşitli görevler yerine getirdikleri yüzlerce MMORPG’den (Massive Multiplayer Online Role Playing Game) biri. Yüzlerce MMORPG arasından Ryzom’un bu yazının konusu olmasının nedeni, oyunun geliştiricilerinin birkaç gün önce yaptıkları açıklama: Ryzom artık özgür yazılım...
  Ryzom’un sunucu ve istemci yazılımları, GNU Affero General Public License version 3 (GNU AGPL v3:GNU ‘Affero’ Genel Kamu Lisansı versiyon 3) ile üç boyutlu grafik modelleri ve dokular (texture) ise Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 (CC-BY-SA 3.0) lisansı ile yayınlandı. Her iki lisans da, lisanslanan materyalin -yeni üretilen materyalin aynı koşullarda, yani GNU AGPL v3 ve/veya CC-BY-SA 3.0 ile lisanslanması koşulu ile özgür yazılımlarda kullanılabilecek. 13 gigabyteı aşkın kaynak kod, grafik tasarım ve üç boyutlu model, çeşitli şekillerde adapte edilerek pek çok farklı özgür yazılımda kullanılabilecek. Özgür yazılımın zayıf kanadı olan oyunlar konusunda, ciddi bir ileri hamle yapmasına yol açabilecek bu gelişme için öncelikle bu kararı alan Ryzom geliştiriciler ekibine teşekkürler.
  Bu karar karşısında bu kadar heyecanlanmamı biraz daha açıklamak istiyorum. Ryzom, 2004’ten beri geliştirilen, on binlerce kullanıcı tarafından test edilmiş bir oyun motoru. Halihazırda açık kaynaklı olarak sunulan sunucu -istemci yapısı ile kolayca pek çok yeni MMORPG oyununda kullanılmak üzere hazır. Oyunun motoru, üzerinde biraz çalışılarak daha pek çok oyun tipi için uygun hale getirilebilir. Bu nedenle açık kaynaklı oyun geliştiricilerinin yeni bir oyun motoru üzerinde aylarca çalışmasına gerek kalmadan, yeni ve başarılı açık kaynaklı oyunların ortaya çıkması olasılığı oldukça yüksek.
  Ryzom’un ciddi bir kısmı özgür lisanslarla yayınlandı, ancak bu çeşitli eksiklikler yok demek değil. Öncelikle Ryzom’un resmi sunucularında kullanılan sanal dünyanın verileri, oyunun resmi hak sahibi olan Winch Gate Properties firması tarafından -mevcut oyuncu kitlesini etkilememesi için- yayınlanmadı. Sunucu kodu ile birlikte test amaçlı ufak bir dünyanın verileri geliyor. Yani kendi sunucusunu çalıştırmak isteyenlerin kendi sanal dünyalarını yazmaları gerekiyor.
  Sanal dünyanın modellerinin geliştirilmesinde hâlâ kapalı kaynaklı, özgür olmayan üç boyutlu modelleme yazılımları kullanılıyor. Ancak Ryzom’un bu yazılımlara olan bağımlılığını ortadan kaldırmak üzere Blender ve benzeri açık kaynaklı alternatiflerin kullanılabilmesini sağlamak için çalışmalar sürüyor. Ryzom’un müzikleri ve ses efektlerinde Winch Gate Properties firması söz sahibi değil. Bu nedenle müzikler ve ses efektleri özgür olarak henüz yayınlanamadı. Ancak bu sorunu aşmak, müzikleri ve ses efektlerini özgürce yayınlayabilmek için görüşmeler sürüyor.
  Oyuna ait grafik dosyaları, dokular ve modeller Ryzom media sunucularında ve Özgür Yazılım Vakfı’na ait sunucularda CC-BY-SA 3.0 lisansı ile sunulmaya başladı. İlgili dosyaları indirip CC-BY-SA 3.0 lisansının koşulları içinde kalmak üzere ‘neredeyse’ istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Adı geçen lisansların koşullarına creativecommons.org ve gnu.org’dan ulaşabilirsiniz.
  GÖKHAN BAYRAM
  www.evrensel.net