Temizlik işçileri, 8 hafta direnerek kazandı

HOLLANDA’da son yetmiş yedi yılın en uzun grevi ünvanını alan temizlik işçileri grevi, 8 haftalık kararlı direnişin ardından başarı ile bitti.


HOLLANDA’da son yetmiş yedi yılın en uzun grevi ünvanını alan temizlik işçileri grevi, 8 haftalık kararlı direnişin ardından başarı ile bitti. Sektörde çalışan 150 bin işçiyi ilgilendiren bu grev, öncesinde, ayları bulan çeşitli eylemlilikler sonrasında, 8 haftalık direnişi, zaferle noktaladı. Neredeyse bütün grevlerin durduğu, sermayenin, yaşamakta olduğu krizin yükünü halka, emekçilere ödetmeye çalıştığı bu günlerde, “başaramazlar” dendiği bir sırada, patronların dize gelmesi ve toplu sözleşme masasına oturmaları, emekçiler adına önemli bir kazanım oldu.
Temizlik emekçileri, esas olarak kendi güçlerine güvenerek, kendilerini örgütleyen ve destekleyen sendikalarının (FNV Bondgenoten) öncülüğünde, gerçekten zor olan şeyi başardılar. Bu grev, kadın erkek her renkten, her ulustan ve kökenden işçilerin, birbirlerine bağlılığı, mücadeledeki ısrarlılığı ve giderek artan sempati ve destekle, kamuoyunu meşgul etmeye başlamıştı. Başlangıçta pek ilgi göstermeyen medya bile, temizlik işçilerinden ve eylemlerinden söz etmeye başlamıştı.
Amsterdam, Schiphol, Utrecht merkez istasyonu ve ülkenin birçok yerinde gerçekleşen etkili grev, işgal ve gösteriler sonunda kazanan temizlik işçileri, grevin birkaç gün sonrasında Amsterdam’da kutlanan 1 Mayıs’ın da, kendilerine adanmasını hak ettiler.
İşçiler, 2 yıllığına imzalanan toplu sözleşme sonunda ücretlerine saat başına 35 cent kazandılar.
(Amsterdam/EVRENSEL)
www.evrensel.net