KOU’de öğrenciye tahammül yok

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, kendilerine açılan soruşturmalarla uğraşmaya devam ediyor.


Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, kendilerine açılan soruşturmalarla uğraşmaya devam ediyor. Daha önce birçok öğrenciye yüzlerce soruşturma açan üniversite yönetimi ise adeta hız kesmeden soruşturmaları sürdürüyor.
UCUZ YEMEK SORUŞTURMASI
Kocaeli Üniversitesi, bu kez de yemekhane fiyatlarının yüksekliğini protesto eden öğrencilere soruşturma açtı. 14 Nisan günü saat 12.00-13.00 arası yemekhane boykotu gerçekleştiren üniversite öğrencileri, yemekhane kapısı önünde gerçekleştirdikleri eylemden dolayı kendilerine açılan soruşturma ile karşı karşıya kaldılar.
Soruşturmanın gerekçeleri ise yemeğe gelen öğrencileri engellemek, yemekhaneyi işgal etmek, yemek hizmetini aksatmak ve bu eylemleri alkışlarla ve düdüklerle devam ettirmek! Oysa boykotta hiçbir öğrenci fiili olarak engellenmemiş ve yemeklerin dağıtıldığı bölüme hiçbir şekilde müdahale edilmemişti.
1 MAYIS HAZIRLIKLARI
Bir diğer soruşturma konusu ise üniversite öğrencilerinin 28 Nisan günü yemekhane önünde gerçekleştirdikleri 1 Mayıs hazırlıkları ve çağrıları. Üniversite yönetimi, o gün orada bulunan herkese izinsiz afiş asmak ve bildiri dağıtmak, izinsiz elektrik kullanmak, can ve mal güvenliğini tehlikeye atmak suçlamalarıyla soruşturma açtı.
İki farklı konuda 30’dan fazla öğrenciye 60’tan fazla soruşturma açan üniversite yönetiminin öğrenci seçimi ise bir hayli ilginç. Daha önce de aynı olaylar farklı soruşturmalarda yaşansa da, üniversite yönetimi soruşturmaların konusu olan eylemlerde okulda dahi olmayan öğrencilere soruşturma açmaya devam ediyor.
OKULDA OLMADIĞI HALDE SORUŞTURMA
Fen-Edebiyat öğrencisi Zeliha Gürel de bu öğrencilerden biri. Kendisine açılmış olan soruşturmanın 28 Nisan günü gerçekleştirilen 1 Mayıs etkinlikleri yüzünden olduğunu dile getiren Gürel, kendisinin ise o gün okulda olmadığını belirtiyor. Belirtilen tarihte Öğrenci Kulüpler Birliği ile birlikte Gebze’de bir etkinlikte bulunan Gürel, bunu kanıtlayabileceğini de söylüyor. Daha önce de aynı türden olaylar yaşandığını vurgulayan Gürel, “Üniversite yönetimi okulda olmayan öğrenciye bile soruşturma açıyor. Kendilerine soruşturma açılan öğrenciler nasıl belirleniyor? Bizlere gelen soruşturma kağıtlarında ‘Kamera kayıtları ile belgelenmiştir’ ibareleri yer alıyor. Peki beni nasıl belirleyebiliyorlar, ben o gün orada bile değildim” şeklinde konuşurken, açılan soruşturmaların tek amacının öğrencileri korkutmak ve mücadeleden uzak tutmak olduğunu belirtiyor.
Öte yandan, daha önce açılan soruşturmalar yüzünden sınavlara girememe tehlikesiyle karşı karşıya kalan üniversite öğrencileri, aynı tehlike ile bir kez daha karşı karşıya. Öğrenciler, soruşturma sonuçlarının, 24 Mayıs’ta başlayacak olan final sınavlarına denk getirilmesinden endişe duyuyorlar. (Kocaeli/EVRENSEL)
Asena Akarsu
www.evrensel.net