Hakkari desenli kilimlere büyük ilgi

HAKKARİ’de genç kadınların renk renk, desen desen dokuduğu, her deseninde bir anlamı ifade eden Hakkari kilimleri...


HAKKARİ’de genç kadınların renk renk, desen desen dokuduğu, her deseninde bir anlamı ifade eden Hakkari kilimleri, Avrupalıların ilgi odağı oldu.
Hakkari`de genç kadınların nakış nakış, ilmek ilmek, renk renk, desen desen dokuduğu, her renkte bir duyguyu ifade eden Hakkari kiliminde her desenin bir anlamı bulunuyor. Sîne, Gulsarya, Lüleper, Keskener, Çılgul, Gulçin, Gulhazar, Gulşivan, Herkî, Hevçeker, Şehvani, Şamari, Şimkubik, Xalit Bey, Gülgever, Canbezar gibi bir çok desenli Hakkari kilimlerinde çeşitli hayvan, çiçek ağaç gibi figüratif motiflerin yanı sıra soyut motifler de yer alıyor. Kıskançlık ve korkuların; “Kurt ayağı” ve “Akrep” motifi ile muhabbeti, sevgiyi, sohbeti ve faniliği, “Muhabbet Kuşu” motifi ile yiğitliği ve kavgacılığı; “Koç Boynuzu” motifi ile dile getirirken, bitki ve çiçek figürleri bereketi, üretkenliği ve mutluluğu ifade ediyor. ‘Gelin Kız’ denilen “Eli Belinde” adlı motif gene üretkenliği ve kısmeti simgelerken Hakkari kilimlerinde desenler de belli bir hikayeyi ve olayı anlatıyor.
Hakkari kilimleri bölge ve Türkiye’nin batı illerinin yanında bir çok ülkede rağbet görmeye başladı. Kısa bir süre önce Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve Letonya’nın başkenti Riga’da sergilenen Hakkari kilimleri şimdi Avrupalıların ilgi odağı oldu. Özellikle İsviçre, Almanya ve Hollandalılar Hakkari kilimlerini çok beğeniyor. Hakkari’de bulunan kilim atölyesinde çok sayıda kilim siparişi verildi.
Yaklaşık 20 yıldır Hakkari Merkez Bulak caddesi üzerinde kilim işletmeciliği yapan Şerafettin Ege, Hakkari kilimlerine dünyanın her yerinde sipariş aldıklarını ve yoğun ilgi gördüğünü söyledi. Hakkari kilimlerinin hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinden yoğun ilgi gördüğünü belirten Ege, yaptıkları kilimleri yurt dışına gönderdiklerini ifade ederek, “Büyük bir emekle kurduğumuz atölyelerde genç kızlarımızın dokudukları kilimleri 50 ve bin TL arasında satışa sunuyoruz. Hakkari kilimleri her gün biraz daha değer kazanıyor. Kültürel etkilerin kalıcı olması nedeniyle İsviçre, Almanya, Hollanda gibi bir çok Avrupa ülkesinden sipariş alıyoruz. Amacımız bu kültürel mirasa sahip çıkmak” dedi.
Hakkari’de geçimini kilim yaparak sağlayan Nurcan Ateş ise, yıllardır büyük bir sabır, aşk ve sevgiyle kilim dokuduklarını, çok zor bir iş olmasına rağmen amaçlarının Hakkari kültürünü dünyaya yansıtmak olduğunu vurguladı. (Hakkari/DİHA)
Hamdiye Çiftçi
www.evrensel.net