İstifalı manşetler

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “kaset olayı” üstüne istifa etmesi, dün bütün gazetelerde ya manşet ya da sürmanşetten verildi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın “kaset olayı” üstüne istifa etmesi, dün bütün gazetelerde ya manşet ya da sürmanşetten verildi. Baykal’ın istifa ederek “doğru yaptığına” ve “onurlu” hareket ettiğine inanan gazetelerin yanı sıra şimdiden geri dönme ihtimalini tartışanlar da vardı. İç sayfalarda ise “Pensilvanya şifreleri” ve karşılıklı söz düellosuna yer verildi.
Akşam: Meydan Okudu, İstifa Etti
Birgün: Suçladı ve Gitti
Bugün: ‘Tanzim’ İstifası
Cumhuriyet: Baykal Bıraktı
Evrensel: Ve Baykal Gitti
Güneş: ‘Baykal Oyunu Bozdu’ (“İstifa İçin İlginç İddia” diyerek şu yorumu yaptı: Baykal’a yakın kaynak: İktidarın ‘ılımlı’ mesajlarını gelecekteki yıpratma kampanyasının sinyalleri olarak değerlendirip, istifa etti)
Günlük: Gücü Kasete Yetmedi
Habertürk: Gereğini Yaptı
Hürriyet: Aile Meclisi Kararı (Farklı bir manşet için zorlayan Hürriyet, şu iddiayı öne çıkardı: CHP lideri Deniz Baykal’ın istifa kararının temelleri, pazar günü tüm ailenin katıldığı Anneler Günü kahvaltısında atıldı)
Milliyet: Örgüt Baykal’ı Bırakmıyor (Başı şöyleydi: Baykal genel başkanlığı bıraktı ama…)
Posta: ‘Halk İsterse Dönerim’ (Posta da istifadan sonra Baykal’la konuştu, habere göre Baykal, Posta’ya şöyle dedi: Halkı ve parti tabanını gözlemleyeceğim, halk baha ‘dön’ derse dönerim, ‘git’ derse siyaset defterini kapatırım. Ama şunu söyleyeyim, kurultaya katılmayacağım, oraya gitmeyeceğim)
Radikal: Baykal’ın Veda Şifreleri (Radikal’e göre şifreden çıkanlar: Gülen cemaati suçsuz. Yapanları, nerede ne yaptıklarını biliyorum. Maksat CHP’yi yeniden düzenlemek...)
Sabah: Kapıyı açık bıraktı (Habere göre Baykal, kurmaylarına “Partim ne görev verirse yaparım” dedi)
Sözcü: Yakışanı Yaptı (“Bugüne kadar görülmemiş örnek bir davranış” dedi)
Star: Kasetle İndirdiler
Takvim: İşte İşin Aslı (Hürriyet gibi kararın Anneler Günü’nde verildiğini yazdı, şöyle dedi: Bu kararı almasında kızı Aslı’nın, “Baba bırak artık” isyanı etkili oldu)
Taraf: Operasyon Tamam (En ilginç yorumlardan biri Taraf’tan geldi: En mahrem görüntüleri gizli kamerayla kaydedildi, yandaş medyası manşetten çaktı)
H.O. Tercüman: Baykal’dan Onur İstifası
Türkiye: Baykal’dan Acı Veda
Vakit: İnkar Edemedi İstifa Etti (Olayda parmağı olduğu söylenen gazete böyle dedi)
Vatan: Baykal Dönmezse Kılıçdaroğlu (İstifadan çok, spekülasyonları verdi)
Yeni Şafak: Deniz Çekildi
Zaman: Siyasette İstifa Şoku (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net