Fotoğraf: Evrensel

KESK: ‘Hapishanelerde ölüm istemiyoruz’

KESK Genel Başkanı Sami Evren, Güler Zere’nin ölümünden tedavisini geciktiren bürokrasi ve sistemin sorumlu ...


KESK Genel Başkanı Sami Evren, Güler Zere’nin ölümünden tedavisini geciktiren bürokrasi ve sistemin sorumlu olduğunu belirterek, yeni ölümlerin olmaması için ağır hasta tutukluların hemen salıverilmesini istedi.
Evren konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Zere’nin ölümünün Türkiye’deki adalet sisteminin çarpıklığının bir göstergesi olduğunu kaydetti. Adalet Bakanlığı üniversite ve hekim raporlarına itibar etseydi, belki Zere’nin hâlâ hayatta olacağını ifade eden Evren, ölümden tedaviyi geciktiren bürokrasi ve sistemin sorumlu olduğunu vurguladı.
Hapishanelerde tecrit ve hak gasplarının sürdüğüne dikkat çeken Sami Evren, tutukluların tedavi ve yaşam hakkının yok sayıldığını belirtti. Tutukluların sağlık hakkından yararlanmasının devlet güvencesinde olduğunu belirten Evren, şunları dile getirdi: “Daha fazla Zere’ler yitirmek istemiyoruz. Bu durumda olan Erol Zavar, İnayet Mete, Taylan Çintay ve daha adlarını sayamadığımız sayıları 60’a yaklaşan ağır hasta tutukluların tedavileri için hemen salıverilmelerini istiyoruz.” (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net