Temsa’da delege oyunu

TEMSA’da çalışan bazı işçiler, fabrikada örgütlü Çelik-İş Sendikası’nın yaklaşan kongresi öncesinde Mevcut Başkan Hayati Kama’nın kendi istediği kişileri delege belirlemesine tepki gösterdiler


TEMSA’da çalışan bazı işçiler, fabrikada örgütlü Çelik-İş Sendikası’nın yaklaşan kongresi öncesinde Mevcut Başkan Hayati Kama’nın kendi istediği kişileri delege belirlemesine tepki gösterdiler.
Temsa’da örgütlü Çelik-İş Sendikasının 6 Haziran’da yapılacak olan şube başkanı seçimleri öncesinde bir grup işçi sendika binası önünde basın açıklaması yaptı.
İşçiler adına konuşan Cesur Özgün, yapılacak seçim öncesinde Mevcut Şube Başkanı Hayati Kama’nın kendine yakın gördüğü kişileri delege olarak belirlediğini ifade ettiler. Sendikanın tüzüğüne göre her işçinin seçildiği takdirde delege olabileceğini ifade eden Özgün, seçime az bir süre kalmasına rağmen delege listelerinin asılmayarak gizli tutulduğunu söyledi. 700 çalışanın olduğu Temsa’da sendikanın çalışanın sesine kulak vermediğini dile getiren Özgün, fabrika içinde adaletsiz bir delege seçimi yapıldığını belirtti. Çalışanlar olarak fabrikada adil bir delege seçimi yapılmasını istediklerini ifade eden Özgün, Mevcut Başkan Kama’nın kendisine rakip çıkmasını engellemek amacıyla böyle bir yola başvurduğunu dile getirdi.
SÖMÜRÜYE SES ÇIKMIYOR
Açıklama sonrasında görüştüğümüz Temsa işçileri, sendikaya tepkilerinin sadece delege seçimlerinden kaynaklı olmadığını, sendikanın işçinin hakkını savunmada da eksik kaldığını söylediler. Temsa’nın Adana’da mesai ücreti almayan tek fabrika olduğunu aktaran işçiler, sendikanın telafi çalışmalarına, zorunlu mesailere, ücretsiz izin dayatmalarına da sessiz kaldığını dile getirdiler. İşçiler, haklarını aramak için gerekli girişimlerde bulunacaklarını vurguladılar.
KAMA KENDİNİ SAVUNDU
Çelik-İş Şube Başkanı Hayati Kama ise açıklamayı yapan işçilerin bir kısmının işten çıktığını bir kısmının ise ücretsiz izinde olduğunu savundu. Sendika olarak resmi olmayan hiçbir işlem yapmadıklarını iddia eden Kama, “Gizli olan bir durumdan fabrikada çalışmayan işçilerin nasıl haberi oluyor. Gizli tutsak nasıl haberleri oluyor” dedi. Açıklamayı yapanların kendi istekleri ile işten çıktığını bazılarının ise kendi istekleri ile ücretsiz izne ayrıldığını dile getiren Kama, bazı işçilerin temsilcilikten ücretsiz izne gitmeyi kendine yediremediğini savundu. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
www.evrensel.net