Anamız burada ya başbakan!

Dünya Çiftçiler Günü, ürettiklerini yok pahasına satmak zorunda kalan çiftçilerin eylemine sahne oldu


Dünya Çiftçiler Günü, ürettiklerini yok pahasına satmak zorunda kalan çiftçilerin eylemine sahne oldu.
Mersinli çiftçiler, yüzlerce araçlık konvoyla şehirlerarası yolu trafiğe kapadı. Polislerin plakaları yazarak cezayla tehdit etmesine aldırmayan çiftçiler Mersin Hali’ne kadar korna çalarak geldi. “Çiftçiler burada hükümet nerede” sloganını atan çiftçiler, satamadıkları domatesleri yola döktü.
Ürettikleri ürünleri yıllardır yok pahasına satılan Mersinli çiftçiler, farklı tarihlerde yaptıkları eylemlerle hükümete seslerini duyurmaya çalışmıştı. Yaş sebze ve meyvede yapılan fiyat belirlemesinin kendilerine danışılmadan uygulandığını kaydeden çiftçiler, tüm yıl emek vererek yetiştirdikleri ürünlerinin maliyetinden ucuza satılmasına karşı şimdi yeniden eylemdeler.
Eylem nedeniyle 2 gün boyunca sebze toplanmadı. Pek çok beldeden bir araya gelen üreticiler, yaşadıkları sorunları duyurmak amacıyla Kazanlı’dan Mersin Hali’ne kadar boş sebze kamyonetleriyle eylem yaptı. Yüzlerce araçtan oluşan konvoy şehirlerarası yolu uzun süre trafiğe kapattı.
Başbakan Erdoğan’ın Mersinli çiftçiye “Ananı da al git buradan” diye hakaret etmesini unutmayan çiftçiler “Anamız burada Başbakan nerede” sloganını attı.
PROTESTO İÇİN AYAKKABISINI YAKTI!
Mersin Hali’nde 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle birer konuşma yapan Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ile Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Başkanı Refik Canatan, rekabet ortamının iyileştirilerek ihracata destek verilmesini istedi.
Sebze satışı taban fiyatının belirlenmesinde kendilerine danışılmadığını söyleyen çiftçileri konuşturmak istemeyen Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, eyleme katılanların tepkisine neden oldu. Bir çiftçi konuşurken mikrofonu kapatan Ziraat Odası Başkanı Gökçel, tepki karşısında tavrından vazgeçti. Susturulmak istenen çiftçi, Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel ile Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Başkanı Refik Canatan’dan kendilerini kandırmamalarını istedi.
Ürettikleri sebzeleri 10 yıl öncenin fiyatlarıyla sattıklarını belirten Çiftçi Komisyonu Üyesi Serdal Cengiz ise buna rağmen ilaç, gübre, tohum ve sera naylonu fiyatlarının fahiş oranda arttığını söyledi. Eylemde, gömleğini ve ayakkabısını yakan bir çiftçi, “Sayın Başbakan canımızdan başka alacağınız bir şey kalmadı. Borç batağındayız. Artık bu işe bir çözüm bulun. Yoksa sonu iyi olmayacak” diye konuştu.
(Mersin/EVRENSEL)

TEMA’DAN ‘TOPRAĞINA SAHİP ÇIK’ ÇAĞRISI
TEMA Vakfı Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Doğan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye tarımının; toprağı, suyu, teknolojiyi en uygun biçimde kullanan doğru tarım politikaları uygulamadan yeterince gelişemeyeceğini söyledi. .
Toprak olmadan üretimin olamayacağına dikkat çeken Doğan açıklasında şu önerileri sıraladı:
u2005 yılında yasalaşmasına rağmen, uygulanmayan 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca sahiplenilmeli ve her maddesiyle uygulanmalıdır.
uBu kapsamda öncelikle ülkesel Arazi Kullanım Planı yapılmalı ve önemli büyük ovalar, kanun gereğince koruma altına alınmalı ve tarımsal SİT ilan edilmelidir.
uToprak Koruma Kurulları, amaç dışı tarım arazisi talanının aracı olarak kullanılmamalı, kurullar üzerindeki bürokratik ve siyasal baskılar kaldırılmalıdır.
u1998 yılında kabul edilen 4342 sayılı Mer’a Yasası’nın uygulanmasına özen gösterilmesi gereklidir.
uTarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde “Toprak” ve “Su” varlıklarının yönetimiyle ödevli, bir uzman Genel Müdürlük mutlaka kurulmalıdır.
www.evrensel.net