‘Birlik,kardeşlik, dostluk yaşanmalı bu topraklarda’

Muğla’da ülkücülerin saldırısı sonucu ağır yaralanan Şerzan Kurt’un hayati tehlikesi sürerken hastane bahçesinde bekleyen baba Ömer Kurt, birlik, bareberlik ve kardeşlik mesajları verdi


Muğla’da ülkücülerin saldırısı sonucu ağır yaralanan Şerzan Kurt’un hayati tehlikesi sürerken hastane bahçesinde bekleyen baba Ömer Kurt, birlik, bareberlik ve kardeşlik mesajları verdi.
Emekli bir eğitimci olan ve Batman’da Eğitim-Sen Şube Başkanlığı da yapmış olan Ömer Kurt, “İnsanlarımızı bölmek ve birbirine kırdırmak Anadolu’yu seven insanların işi olamaz. Kesinlikle bu bizim felsefemizde yoktur” dedi.
Kurt, insanların birbirini sevmesi ve tahammül etmesi, hem din, hem dil hem de bölgesel açıdan herkesin birbirine hoşgörü ile yaklaşması ve saygılı olması gerektiğini belirterek, “Bütün kesimlerin bu şekilde kendini sorgulamasının zamanının geldiğini düşünüyorum” dedi.
KÜRTLER VE TÜRKLER BİRBİRİNE DESTEK OLMUŞTUR
İnsanları suni bölünmelerle birbirlerine hedef göstermenin bu topraklara kötülük getireceğine dikkat çeken Kurt, “Birlik beraberlik ve kardeşliğin bu topraklarda herkesin kendi kişiliğini içinde görecek bir anlayış içinde tepeden aşağıya kadar insanların yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Ben herkesin bu anlayışa riayet etmesini ve kendini ona göre ayarlamasını istiyorum” dedi.
Kürt ve Türk halkının birbirine daima destek olduğunu vurgulayan Kurt “Ama ne yazık ki birileri bu kardeş halkları birbirinden ayırmak istiyor, suni problemler yaratılarak birbirlerini ötekileştirme yoluna gidiliyor. Bu da hiç kimseye bir yarar getirmez. Halkların kendini içinde göreceği kardeşliği istiyorum. Bu insanlar artık bu dar elbiseyi taşıyamıyor. Kürt’ün bu ülkede bir Türk kadar her yanı ile özgür olması gerekir. Diğer azınlıklar da aynı şekilde. Bizim bir çatımız vardır. O da Anadolu toprakları. Burası bizim ülkemizdir. Biz kardeşiz. Ben Muğla’da yaşayacağım, Muğla’daki kardeşim gelip istediği yerde özgürce hiçbir baskı altında kalmadan yaşamalıdır” dedi.
“Biz bu topraklarda yaşayacağız başka gidecek yerimiz yok. Birbirimizin her şeyine tahammül etmek zorundayız” diyen Kurt, kendilerine verilen desteğe teşekkür ederken tepkilerde aşırıya kaçılmamasını istedi.
KİMSENİN CANI YANMASIN
Şerzan Kurt’un havuz çalışanı bir TEKEL memuru olan annesi Nejla Kurt da, “Sağ kol tek başına bir şey yapamaz, sol kol da, iki elin gücüyle bir şeyler yapabiliriz, yani tek yönlü, tek bir çizgi, tek bir renk; tek bir bakışla bir şeyler çözülemez ve bunun için insanların yaşamlarının sona ermesi kötü bir şey, ben hiç bir şekilde kavga üzüntü olsun istemiyorum” dedi.
“Benim kız çocuğum yok ama kız çocuklarımın arttığını görüyorum, oğlan çocuklarımın arttığını görüyorum çok güzel bir dayanışma var” diyen Nejla Kurt, kim olursa olsun kimsenin canını yanmasını istemediğini söyledi.
Kendisine telefon açıp soran insanlara, ‘elleri kırılsın demeyin’ dediğini aktaran Nejla Kurt, “Benim çocuğuma dua edin diyorum. Biz kan dökülmesinden yana değiliz, bu kanın durmasını istiyoruz, benim bin tane oğlum olsa bir tanesinin bile burnunun kanamasını istemem, değil ölümü hiçbir yerine zarar gelmesini istemem.” diyor. (İzmir/EVRENSEL)

ÖĞRENCİLER ŞERZAN’I YALNIZ BIRAKMIYOR
Muğla’da ülkücüler tarafından yaralanan ve halen komada olan Şerzan Kurt’un yattığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi bahçesinde basın açıklaması ve oturma eylemi yapıldı. SES İşyeri Temsilciliği önünde toplanan öğrenciler, döviz ve sloganlarla yaşanan ırkçı, şoven saldırılara dikkat çektiler.
Öğrenciler adına açıklama yapan Deniz Köken, son zamanlarda meydana gelen saldırıların birlikte yaşama olgusunu baltaladığını belirtti.
Yapılan bütün saldırılarda polisin özel bir misyonunun bulunduğuna dikkat çeken Köken, Muğla Valisinin açıklamalarını hatırlatarak, “Neden polis Muğla’da devam eden faşizan saldırıları önlemiyor, çevre illerden akan faşist takviyesi engellenmiyor?” diye sordu.
Köken, şoven, ırkçı ideolojilerin etkisi altındaki bir linç kalabalığının etnik tahammülsüzlüğünün, silah kullanarak Kürt öğrencilere saldıracak boyuta tırmandırılmasının üzerinde herkesin düşünmesi gerektiğini söyledi.
Saldırı Antalya’da da protesto edildi. “Halkların Kardeşliği İçin Gençlik Platformu” adına basın açıklamasını okuyan İlke Başak Baydar, saldırıların tesadüfî olmadığını söyleyerek, "Irkçı yaklaşımlara karşı barış ve kardeşlik bayrağını elden bırakmayan tavrın karşısında devlet zor aygıtlarını kullanarak, muhalif öğrencileri sindirmeye yönelik gizli planlar kurmaktadır." dedi.

MUĞLA’DA ÜLKÜCÜ SALDIRILAR DEVAM EDİYOR
MUĞLA’da gözaltına alınan 44 Kürt öğrenciden serbest bırakılanlar arasında yer alan İzzet Fırathan, ülkücülerin saldırısına uğradı. Darp edilen Fırathan, tedavi altına alındı.
Gözaltına alınan 44 öğrenciden 42’si serbest bırakıldıktan sonra BDP İl binasına gitti. Buradan evlerine dağılan öğrencilerden Muğla Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu 2. Sınıf Öğrencisi İzzet Fırathan, evine giderken bir grup ülkücü tarafından linç edilmek istendi. Vücudunun çeşitli yerlerinden darp edilen Fırathan, daha sonra Muğla Devlet Hastanesi Acil Servisi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Fırathan, tedavisinin ardından taburcu edildi. Fırathan, taburcu olduktan sonra polisler tarafından İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülerek, saldırıya ilişkin ifadesi alındı.
BDP Bodrum İlçe Başkanı İdris Danışlı, öğrencilerin adliye çıkışı sırasında 10 araçlık bir konvoyun Türk bayraklarıyla tur attığını belirterek, “Bunu adliyede bulunan polislere söyledik. Ancak bize ‘Onlar asker uğurluyor’ dedi. Fakat bu konvoyun defalarca bizim bulunduğumuz yerde tur attığını söylememize rağmen ilgilenen olmadı. Burada ciddi bir provokasyon yaratılmak isteniyor” dedi.
4 ÜLKÜCÜ, 2 KÜRT ÖĞRENCİ TUTUKLANDI
Muğla’da olaylarda gözaltına alınan ülkücülerden 25’i emniyetteki işlemlerin ardından çıkarıldıkları savcılıkça serbest bırakılırken, Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edilenlerden 4’ü tutuklandı. Gözaltında bulunan 44 Kürt öğrenciden 42’si savcılıkça serbest bırakılan öğrencilerden Ü.Ş ve N.E, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Mahkemeye çıkarılan 2 öğrenci “Polise mukavemet etmek” suçlamasıyla tutuklandı.
ESKİŞEHİR’DE 12 ÖĞRENCİDEN 3’Ü TUTUKLANDI
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Kürt öğrencilere yönelik yapılan saldırı sonucu gözaltına alınan 12 öğrenciden 3’ü tutuklandı. Önceki gün düzenlenen Bahar Şenlikleri’nin ardından çıkan olayların ardından gözaltına alınan 34 Kürt öğrenciden 22’si serbest bırakılırken, 12 kişi ise adliyeye sevk edilmişti. Adliyeye çıkarılan 12 kişiden Gökhan Kaplan, Eyüp Çelik, Şaban Satılmış tutuklanırken 9 kişi ise serbest bırakıldı.
Zafer Gürbüz
www.evrensel.net