CUMARTESİ ANNELERİ’NDEN ÜSKÜL’E TEPKİ

CUMARTESİ Anneleri’nin 268 haftadır sürdürdüğü oturma eylemlerine bu defa TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de katıldı. Kayıp yakınları Üskül’e “15 yıldır çocuklarımızı arıyoruz, bir 15 yıl daha aramaya gücümüz yok, kimseye de inancımız yok” diyerek tepki gösterdi


CUMARTESİ Anneleri’nin 268 haftadır sürdürdüğü oturma eylemlerine bu defa TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül de katıldı. Kayıp yakınları Üskül’e “15 yıldır çocuklarımızı arıyoruz, bir 15 yıl daha aramaya gücümüz yok, kimseye de inancımız yok” diyerek tepki gösterdi.
Cumartesi Anneleri’nin bu hafta “Kaybedilenler belli, failleri nerede” pankartının açıldığı eylemin konukları arasında bu hafta TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Zafer Üskül ve BDP’li vekiller Ufuk Uras ile Şerefattin Halis de vardı. Eyleme katılan Üskül’ün yanına gelen pek çok kayıp yakını, “Neden adalete için hala bekliyorsunuz” diye tepki gösterdi. Eylemde sırasıyla söz alan kayıp yakınlarını kendi hikayelerini anlatarak, kayıplarının akıbetini sormak için gittikleri devlet kurumlarında uğradıkları işkence ve hakaretleri anlattı.
Kayıp yakınlarına yönelik konuşan Üskül, karakolların kontrol altında olduğunu ve gerekli önlemlerin alındığını belirterek, “Biz koşmak istiyoruz ama bu işler zor siz de biliyorsunuz. Küçük adımlar atıyoruz. Bundan sonrada çabalarımız sürecek. Meclis’te bir komisyon kuruldu. Bundan sonra başka komisyonlarda kurulabilir. Türkiye’nin yepyeni bir anayasaya ihtiyacı var. Acılarınızı paylaşıyorum” dedi. Bu sırada oğlu Murat Işık 1995 yılında gözaltında kaybedilen Hanife Işık, ayağa kalkarak, Üskül’e tepki gösterdi. Işık, “15 yıldır burada çocuklarımız arıyoruz, bir 15 yıl daha aramaya gücümüz yok, kimseye de inancımız yok” dedi. (İSTANBUL)
www.evrensel.net