Anadilde eğitim talebi

KÜRT Dil Bayramı nedeniyle Adana, Mersin, İzmir, Van, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin’de yapılan etkinliklerde bir araya gelen binlerce kişi, Kürtçe üzerindeki baskılar ve “asimilasyon politikalarına” dikkat çekerek, “anadilde eğitim” talebinde bulundu


KÜRT Dil Bayramı nedeniyle Adana, Mersin, İzmir, Van, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Muş, Siirt ve Mardin’de yapılan etkinliklerde bir araya gelen binlerce kişi, Kürtçe üzerindeki baskılar ve “asimilasyon politikalarına” dikkat çekerek, “anadilde eğitim” talebinde bulundu. Adana MKM’de Kürtçe kursunda kutlama yapıldı. TZPKurdî Seyhan ilçesi Gülbahçesi ve Şakirpaşa Mahallelerinde Kürt dilinin önemi üzerine halk toplantıları yapıldı. Mersin’de iki gün sürecek dil bayramı etkinlikleri önceki gün akşam Mersin BDP Akdeniz ilçe binası önünde binin üzerinde kişinin katılımı ile yapılan yapıldı. İzmir TZPKurdî, KURDİ-DER İzmir Şubesi önünde basın açıklaması yaptı.
BULANIK’TA MİTİNG
Muş’un Bulanık ilçesinde ise miting düzenlendi. BDP ilçe binası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, mitingin yapılacağı ilçe otogarına kadar yürüyüş yaptı. BDP Muş Milletvekilleri Nuri Yaman, Sırrı Sakık, Maxmur ile Barış ve Demokratik Çözüm Grubu Üyeleri Gülbahar Çiçekçi, Hamiyet Dinçer’in de katıldığı mitingde kitle müzik eşliğinde halaylar çekti. Mitingde Tertip Komitesi Üyesi Cevdet Yaşar, KURDİ DER Yöneticisi Serdar Balcı, BDP Muş Milletvekili Nuri Yaman ve Sırrı Sakık, ve Barış Grubu Üyesi Gülbahar Çiçekçi, birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda Kürt dili üzerindeki baskılar protesto edilerek, halktan her alanı Kürtçe okullara çevirmeleri istendi. Miting Koma Serxebun ve Koma Çiya müzik gruplarının konseri ile devam etti. Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde BDP ilçe binası önünde Kürt Dili Bayramı’na ilişkin basın açıklaması yapıldı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Oslo Oteli önünde kitlesel açıklama yapıldı. KURDİ DER Tatvan Şubesi Bitlis merkez ve ilçelerinde basın açıklamaları yaptı. Siirt MKM-DER, dernek binası önünde basın açıklaması yaptı.
VAN’DA AÇIKLAMA
Van’da Kürt Dil Bayramı nedeniyle Mavi Plaza önünden Sanat Sokağına yürüyüş yapıldı. Sanat sokağında yapılan açıklamayı Van Kurdi Der yöneticisi Levend Ürün Kürt dili üzerindeki baskılara dikkat çekti. Kürt dilinin inkarının AKP tarafında da sürdürüldüğünü anlatan Ürün, Kürtlerin mücadelesinin süreceğini belirtti. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net