Karagöz Türkiye’yi gezecek

MERSİN Sinema Derneği (MERSİNEMA) Karagöz ve Hacivat’ı çocuklarla buluşturma projesini gerçekleştirdi


MERSİN Sinema Derneği (MERSİNEMA) Karagöz ve Hacivat’ı çocuklarla buluşturma projesini gerçekleştirdi. Hayaliyi Tevfik Dinç’in üstlendiği proje, olanak bulunması halinde köyler başta olmak üzere Türkiye’nin pek çok ilçesinde çocuklarla buluşacak.
Yöre tanıtımı ve yöreye özgü çocuk oyunlarının da yer aldığı proje kapsamında, çocuklara Karagöz ve Hacivat yapımı ve perdeye yansıtılması öğretildi. Çalışma ayrıca, televizyon programı formatında kayıt altına alındı.
Proje ilk olarak Mersin’in Arslanköy Beldesi’nde gerçekleştirildi. Çok sayıda çocuğun heyecanla katıldığı proje önümüzdeki günlerde olanak bulması halinde ülkeyi dolaşmaya başlayacak. Geçtiğimiz günlerde Arslanköy bölümünde görev alan çocuklara çalışmanın gösterimi yapıldı. Projenin Mersin bölümünde narenciye konusu işlendi.
Karagöz Oyunu’nun, Ramazan Ayı’na özel bir eğlence olduğu önyargısının henüz giderilmediğini açıklayan Mersin Sinema Derneği, Türk Tiyatrosu’nun temel taşlarından biri olan oyunun ilgisizlik nedeniyle yok olma aşamasına geldiğini duyurdu. Projenin bu nedenlerle önemli olduğuna değinilen açıklamada, önümüzdeki dönemde eğitici niteliği nedeniyle televizyonlarda da yayınlanacağı kaydedildi.
Projede, tarihin derinliklerinden yeniden çıkan hayali, Anadolu’yu köy köy gezerek çocuklara Karagöz-Hacivat oynuyor ve onlara gölge oyunu oynamayı öğretiyor. Çocuklar böylelikle, Karagöz-Hacivat oyunuyla Anadolu’nun yeni güzelliklerini de öğrenmiş oluyor.
Projeyi önemli kılan özelliği ise, çocukların yalnızca Karagöz-Hacivat’a izleyici kalmayarak kendilerinin de Karagöz-Hacivat oynatmayı öğreniyor olması. Karagöz-Hacivat yapımını ve sahnelemesini öğrenen çocuklar kendi yorumlarıyla bölgelerini ve kültürlerini anlatan oyunları perdeye yansıtıyor.
Proje, hayalinin Anadolu’nun en uç noktalarına kadar giderek çocuklarla buluşturmayı hedefliyor.
Hayaliyi Tevfik Dinç, Sanat Yönetmeni ise Erhan Sönmez’in yaptığı projenin Görüntü Yönetmeni ve Metin Yazarlığını Kadir Baziki gerçekleştirdi. Projenin Yönetmeni ise Yasin Korkmaz. (Mersin/EVRENSEL)
www.evrensel.net