Belediye işçileri mücadeleyi sürdürecek

BAŞBAKANLIK tarafından çıkartılan genelgeyle belediyelerde çalışan işçilerden norm kadro fazlalarının valilik bünyesinde ...


BAŞBAKANLIK tarafından çıkartılan genelgeyle belediyelerde çalışan işçilerden norm kadro fazlalarının valilik bünyesinde bulunan kurumlara gönderilmesine karşı mücadele sürüyor. DİSK/Genel-İş Sendikası, konuyla ilgili geçen hafta yaptığı eylemin ardından, işyeri temsilcileriyle bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı.
İşyeri temsilcileri ve sendika yöneticileri, genelgenin geri çekilmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini vurguladılar.
DİSK Bölge Temsilcisi Kemal Aslan, hiçbir genelgenin yasalardan üstün olamayacağını dile getirdi. Yasalarda işçinin tayin hakkı olmadığına dikkat çeken Aslan, genelgenin iptali için dava açtıklarını belirtti. Genelgenin norm kadro fazlalarını değil sadece kapatılan veya devredilen belediyelerden gelen işçileri kapsadığını söyleyen Aslan, belediyelerin genelgeyi fırsata çevirmek istediğini ifade etti. Hiçbir işçinin farklı bir kuruma gitmesine izin vermeyeceklerini belirten Aslan, hukukçuların da genelgenin iptal olacağı yönünde kanaatleri olduğunu aktardı. Genelgenin amacının kamu kurumlarında çalışan işçileri boşaltıp birimleri özelleştirmek olduğunun altını çizen Aslan, bunun asıl adının 4-c olduğunu söyledi. 4-c’nin adının TEKEL işçisiyle birlikte duyulmaya başladığını dile getiren Aslan, “4-c’ye karşı verilen mücadelenin sadece TEKEL işçisinin mücadelesi olmadığı bir kez daha görüldü. TEKEL’i İngiliz firmalarına sattılar. İşçilere iş vermediler, sonrasında işçileri, siz fazlasınız diyerek 4-c’ye göndermeye çalıştılar. 4-c tüm kamu kurumlarında çalışan işçiler için bir tehdittir. Buna karşı topyekün mücadele edilmelidir” dedi. Genelgede işçilerin özlük haklarıyla gideceği maddesinin aldatmaca olduğunu ifade eden Aslan, işçilerin çoğu haklarının sözleşmeden geldiğini; işçilerin, sözleşmeler bitince gittikleri kurumların dayatacağı sözleşmeleri imzalamaya mecbur bırakılacağını vurguladı.
SENDİKAL ÖRGÜTLENMEYİ BİTİRMEYE YÖNELİK
Dikili Belediyesi’nden Seyhan Belediyesi’ne gelen Abdurrahman Cihangir, belediyeler kapanırken malvarlıklarının da diğer belediyelere dağıtıldığını söyledi. İşçileri fazla diye göndermeye çalışanların, devraldıkları malları hiç dillendirmediğini vurgulayan Cihangir, genelgenin üstü kapalı olduğunu, kimsenin yarın ne olacağından haberi olmadığını dile getirdi. Belediyelerde yaptıkları sözleşme bittiğinde haklarının biteceğini aktaran Cihangir, genelgenin iptal edilmesini istediklerini söyledi. Cihangir, genelgenin sendikal örgütlenmeyi bitireceğini de sözlerine ekledi.
HÜKÜMETİN KEYFİ UYGULAMASI
Küçükdikili Belediyesi’nde işyeri temsilcisi olan ve belediyenin kapanmasının ardından Seyhan Belediyesi’ne gelen Mehmet Aykol, işçinin ataması olamayacağını ve genelgenin AKP’nin kendine has bir uygulaması olduğunu söyledi. Bir işçi olarak bu genelgeyi kabul etmediğini ifade eden Aykol, sonuna kadar hakkını arayacağını dile getirdi.
Genel-İş 2 No’lu Şube Yöneticisi Alem Baş ise genelgenin işçiler üzerinde oynanan oyunları bir kez daha gösterdiğini söyledi. Genelgeyi hükümetin keyfi bir uygulaması olarak niteleyen Baş, genelgeyle kamuda çalışan işçilerin tasfiye edilmeye çalışıldığını ifade etti. Uygulama ile sözleşmeden doğan hakların kısa bir süre sonra ortadan kalkacağına dikkat çeken Baş, genelgenin, işçi kıyımını hedeflediğini belirtti. Baş, genelgenin iptali için gerekli mücadeleyi vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi. (Adana/EVRENSEL)
Cumali Akkaş
www.evrensel.net