Korucular darp etti

MARDİN’in Derik ilçesinde hayvancılık yapan Cihan Demir, korucular tarafından darp edildiğini iddia ederek, hastaneden aldığı raporla, korucular hakkında suç duyurusunda bulundu.


MARDİN’in Derik ilçesinde hayvancılık yapan Cihan Demir, korucular tarafından darp edildiğini iddia ederek, hastaneden aldığı raporla, korucular hakkında suç duyurusunda bulundu.
Bölgede yaşanan çok sayıda öldürme, yaralama, uyuşturucu, kaçırma gibi olaylara adları karışan korucular, son olarak Derik ilçesi Zeytinpınar Mahallesi Sisan mezrasında yaşayan Cihan Demir’i darp etti. 4 gün önce hayvanlarını otlatırken köy korucularının yanına geldiğini belirten Demir, Sisan mezrasında yaşayan vatandaşların göçe zorlandığını ifade etti. Yanlarına gelen 5-6 kişilik korucuların, ‘Burası sizin yeriniz değil’ diyerek kendisini tehdit ettiklerini belirten Demir, sonra silah dipçiğiyle vurduklarını söyledi.
Korucuların dövmeye başlamasıyla bir anda ellerinden kurtularak kaçtığını dile getiren Demir, kaçtıktan sonra kendisine ateş açıldığını söyledi. İsmini bilmediği bir köye sığındığını, ardından da köyde bulunan jandarma karakoluna gittiğini anlatan Demir, “Şikayette bulundum. Ancak karakol komutanı bana ‘Git daha sonra gel’ dedi. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Sürekli baskı ve şiddete maruz kalıyoruz” dedi.
Askere haber vermesine rağmen bir şey yapılmadığın söyleyen Demir, bunun üzerine Derik Devlet Hastanesi’nden aldığı bir haftalık “iş göremez” raporu ile Derik Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. (MARDİN)

KORUCULARA TUTUKLAMA
Van’ın Çaldıran ilçesinde kan davalı oldukları aileye yapılan el bombalı saldırı sonrası gözaltına alınan 2’si korucu 11 kişinin çıkarıldıkları mahkemede, 2 korucu tutuklandı.
Çaldıran ilçesinde 2 ay önce Cahit Karasu’nun öldürülmesinden sorumlu tutulan Ömer Yıldırım’ın evini basan kişiler, eve el bombası atmış, evde bulunan 40 yaşındaki Selime Yıldırım ölürken, 3 yaşındaki Bünyamin Yıldırım ile Mümtaz Yıldırım yaralanmıştı. (VAN)
www.evrensel.net