Ağrı’da selzedeler kaderlerine terk edildi

AĞRI merkez ve ilçelerinde meydana gelen ve binlerce evin hasar gördüğü sel felaketinin üzerinden bir hafta geçmesine ...


AĞRI merkez ve ilçelerinde meydana gelen ve binlerce evin hasar gördüğü sel felaketinin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen zarar tespiti hâlâ yapılmadı. Ağrı merkez Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde ise askeri birliğin kanalizasyonu ile sel sularının karışması sonucu ciddi sağlık sorunlarının ortaya çıktığı belirtildi.
Ağrı il ve ilçelerinde geçtiğimiz hafta günlerce sağanak yağış sonucu meydana gelen sel nedeniyle binlerce ev sular altında kalmış, binlerce dönümlük ekinli arazi de kullanılamaz hale gelmişti. Altyapının tamamen çöktüğü kentte felaketin üzerinden bir hafta geçmesine rağmen zarar tespiti halen yapılmadı. Valilik bünyesinde kurulan komisyon ise günde ancak 10 ile 15 evde zarar tespitinde bulunuyor. Yüzlerce hayvanın telef olduğu merkez ve ilçelerde vatandaşlar halen baraka veya yıkılmakla yüz yüze kalan evlerinde yaşam mücadelesi veriyor. Hükümetin açıkladığı selzedeler için 1 milyon TL’lik yardımın henüz kente bir yansıması olmazken, bu açıklama dışında herhangi bir yardımda bulunulmayan kent adeta kaderine terk edildi.
BDP’Lİ BELEDİYELERİN YARDIMLARI SÜRÜYOR
Sel bölgesinde yaşayan vatandaşın yarasının sarılması için BDP’li Van, Iğdır, Başkale, Edremit, Çelebibağı, Diyadin, Patnos, Doğubeyazıt, Dağpınar, Digor, Kağızman, Tatvan, Güroymak, Bulanık, Malazgirt, Varto belediyeleri yardım kampanyası başlattı. Devam eden kampanya çerçevesinde iş makinelerin yanı sıra düzenli gıda yardımında da bulunan belediyeler, yardımların yanı sıra teknik ekipleriyle de vatandaşlara yardımlarını sürdürüyor. Buna karşın alt yapı çalışmalarının eksikliği nedeniyle AKP’li Ağrı Belediyesi’ne vatandaşın tepkisi de büyüyor.
‘ELEŞTİRİLERE DAYAKLA CEVAP VERDİ’
Sel felaketinden iki gün sonra Fırat Mahallesi’ne giden Ağrı Belediye Başkanı Hasan Aslan’ın korumalarının, Mahalle Sakini Cemile Yıldız adındaki bir kadının belediye başkanına sitem etmesinden sonra korumalarca dövüldüğü iddia edildi. Yıldız’ın babası Tuncay Yıldız, selden sonra belediye başkanının mahallelerine geldiğini buradan geçerken kendilerinin şikayetlerini iletmeye çalışırken belediye başkanının korumaları tarafından kızının dövüldüğünü kendisine de hakaret edildiğin belirtti. Emirşah Alpaslan adındaki kişi ise, kendilerine hiçbir yardım yapılmadığı gibi yetkililerin hakaretlerine maruz kaldıklarını ifade etti. Fırat Mahallesi’nde oturan Sakine Kılıç adındaki selzede ise şimdiye kadar BDP’li yetkililerden başka kimsenin kendilerini sormadığını sadece onların kendilerine yiyecek, giyecek barınma yardımı yaptığı belirtti. Özcan Kaya adındaki başka bir mağdur da devletin mağdurları kendi kaderlerine terk ettiğini belirterek, zararların şu ana kadar tespit dahi yapılmadığını vurguladı.
HALK SALGIN HASTALIKLA KARŞI KARŞIYA
Ağrı merkez Yüzüncü Yıl Mahallesi’nde bulunan komando taburunun açıkta akan kanalizasyonunun sel suları ile karışması ve kanalizasyon sularının basmasıyla birlikte kullanılamaz hale gelen evlerde de ciddi salgın hastalık riski oluştu. Aynı bölgede kırka yakın yardım çadırı da bu kanalizasyon sularının geçtiği ve hayvan pisliklerinin olduğu alana kuruldu. Kanalizasyon ve sel sularının olduğu mahallelerde hastalık riskini büyütürken, mahallelerde yayılan kötü kokulara da isyan eden mahalle sakinlerinden Mustafa Taşdemir, “Pislik içinde yaşam mücadelesi veriyoruz. İçme suyu bulmakta bile sıkıntı çekiyoruz. Zarar tespiti için gelen ekip evlere bakmadan tutanak tuttu. Devlet Ağrı’yı tamamen unuttu” diye konuştu. (Ağrı/DİHA)
M. Salih Sertkal
www.evrensel.net