Kaypakkaya, Karer ve ‘Dörtler’ Ankara’da anıldı

‘68 gençlik önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, Kürt ulusal hareketinin önderlerinden Haki Karer...


‘68 gençlik önderlerinden İbrahim Kaypakkaya, Kürt ulusal hareketinin önderlerinden Haki Karer ve 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi’nde kendilerini yakarak hayatlarına son veren ‘Dörtler’ -Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin ve Necmi Önen-, Ankara’da çeşitli siyasi parti ve örgütler tarafından Sakarya Caddesi’nde yapılan etkinlikle anıldı.
İbrahim Kaypakkaya’nın ölümünün 37’nci yıl dönümünde Kaypakkaya, Haki Karer ve ‘Dörtler’i anmak amacıyla, aralarında BDP, EMEP, ÖDP, SDP ve Partizan’ın da bulunduğu çok sayıda siyasi parti ve örgüt, önceki akşam Yüksel Caddesi’nde bir araya gelerek Sakarya Caddesi’ne yürüyüş gerçekleştirdi. Burada yapılan etkinlikte ortak açıklamayı, 78’liler Girişimi’nden Ali Özkan yaptı. İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtlerin kendilerine büyük bir miras bıraktığını belirten Özkan, Kaypakkaya’nın 71 devrimci çıkışının Denizler ve Mahirlerle beraber köşe taşlarından biri olduğuna dikkat çekti.
Haki Karer’in ise kontrgerilla örgütlenmesi tarafından bir komplo sonucu öldürüldüğünü hatırlatan Özkan, kendisi Karadenizli bir Türk olmasına rağmen Kürt ulusunun mücadele saflarında en önlerde yer tutan Haki Karer’in destansı bir yaşamı olduğunu söyledi.
Özkan, “Faşist saldırıların yoğun olduğu şu günlerde tüm geri adım attırma çabalarına, açılan davalara karşı şehitlerimizin anısına daha çok sahip çıkıyoruz. Tüm halkımızı da bu kavgayı büyütmeye çağırıyoruz” dedi.
Açıklamanın ardından, Keçiören Dayanışma Müzik Grubu bir dinleti düzenledi. Etkinlik, sinevizyon gösterimiyle sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net