Erdoğan’la Ahmedinecad uranyum takasını konuştu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın, uranyum takası anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, telefon görüşmesinde ele aldıkları bildirildi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın, uranyum takası anlaşmasıyla ilgili gelişmeleri, telefon görüşmesinde ele aldıkları bildirildi. İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre görüşmede Ahmedinecad, anlaşmayı siyasi ve uluslararası arenada yeni bir dönemin başlangıcı ve uzlaşma için ileri atılmış güçlü bir adım olarak değerlendirdi.
Türkiye ve Brezilya’nın rolünü “tayin edici” olarak nitelendiren Ahmedinecad, dünya meselelerinde adilane ve yapıcı iş birliği için dost ve kardeş ülkelerle birlikte çalışılacağını söyledi. Ahmedinecad, bütün ülkelerin barışçıl amaçlı nükleer enerjiden yararlanması ve hiçbir ülkenin nükleer silahlara sahip olmaması konusunda uluslararası uzlaşmaya varılması temennisini Başbakan Erdoğan ile paylaştı.
Habere göre Erdoğan ise uranyum takası anlaşmasına ilişkin bazı ülkelerin liderleriyle yaptığı görüşmeler hakkında bilgi verdi. Anlaşmayla ilgili dünya liderleriyle görüşmelerin ve müzakerelerin süreceğini belirten Erdoğan, bu konuda İran tarafıyla da temas halinde olunacağını ifade etti. Erdoğan, uranyum takası anlaşmasının uluslararası kamuoyu tarafından önemli bir fırsat olarak kabul görmesi için Türkiye’nin çabalarının süreceğini Ahmedinecad’a iletti.
‘YAPTIRIMLAR SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLER’
Öte yandan İran yönetimi, ülkesine yönelik olası yeni yaptırım kararının uzlaşma çabaları ve sürecini olumsuz etkileyeceğini ve UAEK ile iş birliğini gözden geçireceğini bildirdi.
İran Meclis Başkanı Ali Laricani, meclisin dün sabahki oturumunda yaptığı konuşmada, Viyana Grubu’yla uranyum takasını öngören İran, Türkiye ve Brezilya arasındaki anlaşma ve olası yaptırımlara değindi.
ABD yönetiminin Türkiye ve Brezilya’dan nükleer sorununun çözümünde arabulucu olunması için ricada bulunduğunu hatırlatan Laricani, “İran, dost Türkiye ve Brezilya’ya saygısından dolayı Tahran bildirisinde belirtilen şartlarda uranyum takasını kabul etti” dedi. Uranyum takası anlaşmasına rağmen, ABD’nin İran aleyhinde yeni yaptırım kararı aldırtma peşinde olduğunu belirten Laricani, “Amerikalıların ciddi olmadıklarının ve onlara güvenilemeyeceğinin bir kez daha anlaşıldığını” söyledi. Meclisin anlaşmaya desteğini yineleyen Laricani, “Meclisin, uranyum takası anlaşmasını desteklemesi, anlaşmadaki tüm maddelere uyulmasına bağlıdır” diye konuştu.
Anlaşmaya rağmen yeni yaptırım kararı alınmaması gerektiğini belirten Laricani, “ABD, BM Güvenik Konseyi ya da Kongre’de maceraya kalkışırsa, Türkiye ve Brezilya’nın tüm çabalarını yok saymış olacak ve bu süreç tamamen kenara itilmiş olacak. Bu şartlarda Meclis, UAEK ile iş birliğinde başka bir karar alacak” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

TAKAS ANLAŞMASI NE İÇERİYOR

ABD, Rusya, Fransa ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) oluşturduğu Viyana Grubu ile uranyum takasını öngören anlaşma, 17 Mayıs’ta Tahran’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’nın da katıldığı törende imzalanmıştı.
Anlaşma, İran’ın düşük oranda zenginleştirdiği 1200 kilogram uranyumu Türkiye’de 120 kilogram yakıtla değiştirmesini öngörüyor. Viyana Grubu’nun anlaşmayı kabul etmesi halinde, ilaç üretimi ve 850 bin kadar kanser hastasının tedavisinde kullanılmak üzere Tahran’daki araştırma reaktörüne yakıt sağlanmış olunacak.
ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya’nın üzerinde anlaştıkları karar taslağı ise İran’a yönelik yaptırımları daha da ağırlaştırmayı öngörüyor.

www.evrensel.net