17 Şubat 2011 05:31

Balbay: Gözaltına alınacaklar listesi yaptık

EMEKLİ Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 100’üncü duruşması üç hafta aranın ardından dün tekrar görülmeye başlandı. Tutuklu yargılanan Gazeteci Mustafa Balbay, “Burada içeri alınacaklar listesi hazırladık. Bu listenin başında da Soner

Balbay: Gözaltına alınacaklar listesi yaptık

Paylaş

EMEKLİ Orgeneraller Hurşit Tolon ve Şener Eruygur’un sanıkları arasında yer aldığı İkinci Ergenekon Davası’nın 100’üncü duruşması üç hafta aranın ardından dün tekrar görülmeye başlandı. Tutuklu yargılanan Gazeteci Mustafa Balbay, “Burada içeri alınacaklar listesi hazırladık. Bu listenin başında da Soner Yalçın yer alıyordu” dedi.
SANIK SAYISI 117 OLDU
Aralarında Gazeteciler Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan’ın da bulunduğu 28’i tutuklu toplam 117 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına tutuklu sanıklar İnönü Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Başkent Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz, Hasan Atilla Uğur, Oğuz Bulut, Levent Göktaş, İbrahim Özcan ve Yusuf Erikel katılmadı. Tutuksuz sanıklardan ise Emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Emin Şirin, Tanju Güvendiren, Murat Ağırel, Muhterem Balcı ve Noyan Çalıkuşu hazır bulundu. Tutuklu Sanık, Avukat Yusuf Erikel ile birlikte 8 sanığın yargılandığı davanın birleştirilmesinin ardından 108 olan sanık sayısı 118’e çıkmış, Tutuklu Sanık Engin Aydın’ın geçtiğimiz günlerde hayatını kaybetmesiyle bu sayı 117 olmuştu.
Duruşmada söz alan Tutuklu Sanık, Gazeteci Mustafa Balbay, heyeti ve salondakileri selamladıktan sonra, davanın tutuksuz sanıklarından Gazeteci Engin Aydın’ın ölümünden duyduğu acıyı dile getirdi.
‘AYDIN’IN ÖLÜMÜ HUKUK YETMEZLİĞİ’
Balbay, “Engin Aydın Ocak 2009’da 11 ay tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. 2 ay sonra akciğer kanseri oldu. Durumu sorduğum arkadaşlarım ‘İnşallah savunmamı yapacak zamanım olur. Kendimi anlatabilirim’ dediğini anlatıyorlardı. Engin Aydın’ı 4 Şubatta kaybettik. Engin, dava sürecinde yaşamını yitiren 5. kişi oldu. Türkiye’de organ yetersizliğinden, solunum yetmezliğinden ölüm nedenlerini yanına hukuk yetmezliği eklendi. Engin Aydın’ın ölüm nedeni hukuk yetmezliğidir” dedi. Engin Aydın’ın serbest bırakıldıktan sonra kanser olduğunu ifade eden Balbay, “Bu süreç tutukluluktan çok daha başka kırgınlıklarla karşı karşıya bırakıyor. Siz insanı kanser edersiniz” diye konuştu.  JİTEM Kurucusu Emekli Albay Arif Doğan’a sorgusu sırasında “Yalvarırım bizi anlatın” dediğini anımsatan Balbay, “Ben böyle konuşunca Savcı Mehmet Ali Pekgüzel hemen ‘Siz JİTEM’in neredesindeniz’ diye sordu. Şimdi ben soruyorum. Arif Doğan, burada birçok hukuksuzluğu anlattı, adam öldürdüğünü söyledi. Arif Doğan ile ilgili ne yaptınız? Arif Doğan delil çokluğundan serbest bırakılırken biz delil yokluğundan tutuklu yargılanıyoruz” dedi.
‘SONER YALÇIN’I LİSTE BAŞI YAPTIK’
Soner Yalçın’ın evinde yapılan aramaya da değinen Balbay, “Burada içeri alınacaklar listesi hazırladık. Bu listenin başında da Soner Yalçın yer alıyordu. Böyle gazetecilik yaparsan, böyle olur diye düşünüyorduk. Listedeki diğer isimleri açıklamak istemem, sonra Mustafa Balbay’dan bilirler. Bizi siyasi iktidarın malzemesi yapmayın. Türkiye’nin açık hava hapishanesine dönmesine izin vermeyin” dedi.
Balbay’ın ardından söz almak isteyen Tuncay Özkan’ın talebini Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün reddetti.
Bunun üzerine Şengün ve Özkan arasında tartışma yaşandı. Özkan’ın söz almak için ısrar etmesi üzerine Şengün’ün, “Mahkemeyi yöneten başkan olarak söz hakkı vermiyorum. Bunu bu hale getirmeyin” demesi üzerine Özkan, “Neden söz vermediğinizi açıklayın. Daha konuşmadım. Neyi gördünüz? Tebrik ederim sizi. Konuşma hakkı da yok, ne güzel bir uygulama oldu. Çok yakıştı mahkemeye” diye konuştu.
Mahkeme Başkanı Şengün, sanıkları arasında Avukat Yusuf Erikel’in bulunduğu 8 sanıklı dava dosyasının bu dava dosyasıyla birleştirilmesine karar verildiğini ve aynı dosya üzerinden işlem yapılacağını söyledi.
Bunun üzerine, Tuncay Özkan, “Birleştirme kararına itiraz ediyorum. Buna da hakkım yok mu?” dedi.
Başkan Şengün, Özkan’ın dışarı çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine, Avukatı Celal Ülgen, Özkan’ın yanına gidip alnından öperek yatıştırdı. (İSTANBUL)

ÖNCEKİ HABER

OdaTv’ye Ergenekon baskını, gazetecilere gözaltı

SONRAKİ HABER

HDP’nin itirazına YSK’den ‘yazışmalı’ ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa