04 Haziran 2010 00:00

Ücretsiz izin değil üretim istiyorlar

Adana’da bulunan ÇUKOBİRLİK işvereni kriz bahanesi ile ocak ayında 5 aylık ücretsiz izne gönderdiği işçilere ücretsiz iznin 4 ay daha uzatıldığını bildirdi.

Paylaş

Adana’da bulunan ÇUKOBİRLİK işvereni kriz bahanesi ile ocak ayında 5 aylık ücretsiz izne gönderdiği işçilere ücretsiz iznin 4 ay daha uzatıldığını bildirdi. 5 aydır maaş alamayan ve çoğu borçla hayatını idame ettiren işçiler ise ücretsiz iznin 4 ay daha uzatılmasına tepkili.
Şimdiye kadar patronun isteklerini yerine getiren işçiler, artık işçinin patron için fedakarlık yapmayacağını ifade ederek, ücretsiz izinlerin kaldırılmasını istedi.
İŞÇİLER BORÇ BATAĞINDA
ÇUKOBİRLİK İşçisi Abdullah Akarcalı, işverenin kendilerini oyaladığını belirtti. ‘Fabrika kapanacaksa tazminatımızı versinler’ diyen Akarcalı, fabrika kapanmayacaksa işini geri istediğini ve fabrikanın üretime başlaması gerektiğini söyledi. Evlerine ekmek götürmek istediğini dile getiren Akarcalı, işverenin ne yapmak istediğini anlamadıklarını vurguladı. Bir diğer işçi Yıldırım Kenkintimur da 5 aydır eşten dosttan borç alarak hayatını idame ettirdiğini ifade etti. Şimdiye kadar 30-40 tane çeyrek altın borcu olduğunu söyleyen Keskintimur, ücretsiz iznin devam etmesi halinde arabasını satmak zorunda kalacağını dile getirdi. Çocukları harçlık istediğinde veremediğini belirten Keskintimur, işini geri istediğini söyledi.
SÜREKLİ İŞÇİLERİN HAKLARI TIRPANLANDI
5 aydır süren ücretsiz izin nedeniyle çok sıkıntıda olduğunu ifade eden Mehmet Karakaş, çalışmak istediğini vurguladı. İşini geri isteyen bir başka İşçi Nebi İnce, çalışmaktan başka alternatiflerinin olmadığını belirtti. Evlerine ekmek götürmekte ve çocuklarına harçlık vermede zorlandıklarını dile getiren İnce, ücretsiz iznin kaldırılmasını söyledi. ÇUKOBİRLİK yönetiminde olanların Müslüman ve milliyetçilik propagandası ile yönetime geldiğini söyleyen Kenan Göçebe, işçilerin haklarının sürekli yendiğini dile getirdi. Ücretsiz iznin süresinin uzatılmasının işçiyi yıldırmak için uygulandığını belirten Göçebe, buna izin vermeyeceklerini söyledi.
AİLE YARDIMI İLE GEÇİNİYORLAR
2 yıldır ÇUKOBİRLİK’te çalıştığını söyleyen Erkan Kılıç, fabrikanın terk edilmiş bir yapı haline büründüğünü ifade etti. Bu durumun üretimin olmamasından kaynaklı olduğunu dile getiren Kılıç, bu durumun bir an önce düzeltilmesini istedi. Alef Yıldız ise işverene ve müdürlere seslenerek, ‘Onlar çocuklarına bir gün harçlık vermediklerinde ne oluyor’ dedi. 5 aydır çocuklarına harçlık veremediğine dikkat çeken Yıldız, ‘Bizim çocuklarımız insan değil mi?’ diye sordu. 1992 yılından beri ÇUKOBİRLİK’te çalıştığını ifade eden Erdal Yılmaz, işe girdiğinden beri sıkıntıların eksik olmadığını belirtti. Yaşadığı sıkıntılardan dolayı kalp ameliyatı geçirdiğini dile getiren Yılmaz, ailesinin yardımı ile geçimini sürdürdüğünü söyledi.
(Adana/EVRENSEL)
Serap Yurtman - Cumali Akkaş
ÖNCEKİ HABER

Seher Tümer için imza kampanyası

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa