İsrail’e öfke sürüyor

İSRAİL’in Filistin’e yönelik saldırgan politikalarına tepkiler sürüyor. Türkiye’nin birçok yerinde yapılan eylemlerde, Türkiye ile İsrail arasındaki başta askeri anlaşmalar olmak üzere ikili anlaşmaların iptal edilmesi istendi.


İSRAİL’in Filistin’e yönelik saldırgan politikalarına tepkiler sürüyor. Türkiye’nin birçok yerinde yapılan eylemlerde, Türkiye ile İsrail arasındaki başta askeri anlaşmalar olmak üzere ikili anlaşmaların iptal edilmesi istendi.
İSRAİLLE İŞBİRLİĞİ SÜRÜYOR
Diyarbakır, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Adıyaman Tabip Odaları ortak bir açıklama yaparak İsrail’in Gazze’ye giden yardım gemilerine saldırmasını kınadı. Diyarbakır Tabip Odası’nda yapılan açıklamayı Bölge Tabip Odaları adına Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Şemsettin Koç okudu. İsrail’in ve Türkiye’nin bölgede taşeron olma isteği içinde iki ülke olduğunu belirten Koç, İsrail ve Türkiye’nin başta askeri olmak üzere ekonomik ve sosyal ilişkilerinin maksimum seviyede olduğunu söyledi. Koç, öncelikle Türkiye’de Kürt sorununun Kürtlerin talepleri doğrultusunda çözülmesi gerektiğini söyleyerek, “Türkiye’nin, İsrail devleti ile hegemonya savaşına girmesi hiç de inandırıcı değildir. Artık yeni acı ve ölümlere tahammülümüz kalmadı” diye konuştu. Koç, Şırnak’ta BDP Milletvekili Sevahir Bayındır’a yönelik yapılan saldırıyı da kınadı.
YÜRÜYÜŞLE PROTESTO
Önceki gün akşam saatlerinde Bağlarbaşı Caddesinden Gaziosmanpaşa (GOP) Meydanı’na Eğitim Sen 4 No’lu Şube üyeleri ile Haber İş GOP işyeri üyeleri İsrail karşıtı sloganlarla yürüyüş yaptı. Halkın yoğun ilgisinin olduğu yürüyüş boyunca balkonlardan ve dükkanlardan alkışlarla eylem desteklendi. Ortak açıklamayı okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Mehmet Sarı Filistin’e yönelik yapılan katliamları destekleyen ABD ve tüm emperyalist güçleri kınadı. İsrail’e karşı ‘şovun’ ötesine geçen tavırlar alınmadıkça, İsrail’in bu tür teröristçe saldırıları yapmaya devam edeceğini belirten Sarı, “AKP iktidarı söylediğinin ağırlığına uygun bir tavır alarak İsrail ile askeri, ekonomik ve diplomatik tüm ilişkileri kesmelidir” dedi. Filistin halkına yapılanların unutulmayacağını belirten Sarı, “Bu büyük trajedinin hesabı bir gün mutlaka sorulacaktır” dedi.
SAPANCA’DAN FİLİSTİN’E DAYANIŞMA!
Sapanca Filistin Dayanışma Grubu yaptıkları eylemle İsrail’in saldırısını protesto ettiler. Katılımcılar adına Sakarya’ya bağlı Sapanca ilçesinde Eğitim Sen Temsilcisi Özgül Kahraman’ın yaptığı açıklamada, hükümetin İsrail’e gerekli tepkiyi göstermediği belirtildi. Kahraman hükümetin derhal İsrail’le anlaşmaları iptal etmesi gerektiğini belirterek “Dışişleri Bakanlığı’nın ilk tepki olarak İsrail Büyükelçisi nezdinde bu olayı kınaması ve acilen izahat talep etmesi İspanya, Yunanistan ve İsveç’in büyükelçiliklerini çekmeyi düşündükleri bir ortamda diplomatik bir skandal niteliğindedir” diye konuştu. Etkinliğe Eğitim Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim Bir-Sen, Anadolu Gençlik Derneği, Özgür-Der, Emek Partisi ve DSP katıldı.
KAYSERİ’DE BİLDİRİ DAĞITILDI
Kayseri Emek Partisi İl Örgütü, İsrail’in Gazze’ye giden yardım gemilerine ve Filistin’e yönelik yaptığı saldırıları, Organize Sanayii Sitesi’ndeki Organize Camii’nde dağıttığı bildirilerle protesto etti. Emek Partisi İl Başkanı, İsmet Gümüşoluk, “Filistin özgürleşene kadar Türkiye halklarına, işçi ve emekçilerine hükümetin iki yüzlülüğünü anlatmaya devam edeceğiz” dedi.
Kayseri’de bulunan Fevzi Çakmak Lisesi öğrencileri İsrail’in Gazze’ye yardım götüren gemilere yaptığı alçakça saldırıyı protesto etti. Okul çıkışında alkışlarla başlayan eyleme yüze yakın öğrenci katıldı. Eylemde Furkan Doğan’ın, öldürülmesini de protesto edildi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net