09 Haziran 2010 00:00

Rusya ile nükleer lisanslama ve denetleme anlaşması imzalandı

TÜRKİYE ve Rusya arasında nükleer santralle ilgili işbirliğini içeren, nükleer lisanslama ve denetleme anlaşması, iki ülkenin enerji bakanları...

Paylaş

TÜRKİYE ve Rusya arasında nükleer santralle ilgili işbirliğini içeren, nükleer lisanslama ve denetleme anlaşması, iki ülkenin enerji bakanları arasında imzalandı. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’nin üçüncüsü için İstanbul’a gelen Rusya Federasyonu Başbakanı Vlademir Putin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün baş başa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Rusya ile Türkiye arasında, kurulması öngörülen nükleer santralle ilgili işbirliğinin denetlenmesini içeren yeni bir anlaşma imzalandı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Rusya Federal Çevre, Endüstri ve Nükleer Denetleme Servisi (ROSTECHNADZOR) arasında gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin hazır bulundu. Anlaşma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Rusya Başbakan 1. Yardımcısı Igor Seçin tarafından imzalandı. İmzalanan anlaşma, Türkiye’de kurulacak nükleer güç santrallerini lisanslama ve denetim konularında tecrübe ve bilgi değişimini öngörüyor. İmza töreninin ardından Erdoğan ve Putin ortak bir basın toplantısı düzenledi.
ERDOĞAN’DAN PUTİN’E TEŞEKKÜR
Türkiye’nin Rusya ile ilişkilerinin şu ana kadar gelinen en yüksek seviyede olduğunu ve bunun daha da ileriye gitmesi için çok yüksek bir iradenin olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “İki ülke ilişkilerini daha da pekiştirecek olan iki anlaşmayı arkadaşlarımız imzaladılar. Yapılan anlaşmalardan büyük memnuniyet duyuyorum. Önemli adımların atılmasına bir temel teşkil etmiştir. Sayın Putin bu ilişkilerimizi olumlu yönde daha da geliştirmiştir. Rusya, dış politikamızda önemli ve ayrıcalıklı bir konuma sahip. Rusya ile ilişkilerimiz hiç olmadığı kadar iyi durumda. Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret hacmini 5 yılda 100 milyar dolara çıkarma kararlılığımızı koruyoruz. Bugünkü görüşmemizde de bu kararlılığımızı teyit ettik” dedi.
İsrail’in Mavi Marmara gemisine yaptığı kanlı saldırıyı da konuştuklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, konuya duyarlı yaklaşımından ve BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail’i kınama kararına desteklerinden dolayı Rusya’ya teşekkür etti.
PUTİN: BM’YE GÖTÜRMEYE HAZIRIZ
Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin de konuşmasına İsrail’in Gazze’ye insani yardım götüren gemiye yaptığı kanlı baskın konusuna değinerek başladı. İnsani yardım gemisine yapılan saldırının çok önemli bir konu olduğunu vurgulayan Putin, “Bu saldırıyla Gazze’nin önemi daha çok ortaya çıkmıştır. İsrail’i kınadığımızı daha önce bildirdik ve bugünkü (dünkü) görüşmemizde de bunu açıkça dile getirdim. Bu saldırı uluslararası sularda yapıldığı için özel bir tahkik yapılması gerekiyor. Türkiye’nin hissiyatını anlıyoruz. Bu konuyu Birleşmiş Milletler gündemine getirmeye hazırız” dedi.
Gaz tedarikinin yanı sıra ulaştırmasının da önemli olduğuna vurgu yapan Rusya Başbakanı Vlademir Putin, Türkiye ile Rusya arasındaki mevcut boru hatlarının yeterli olmadığını belirtti ve Nabucco projesine dikkat çekti. Putin, “Nabucco tabi ki gerçekleştirilsin. Buna bir itirazımız yok. Görüşmemizde Mavi Akım’a ek hat yapalım dedik. Türkiye ile birlikte üçüncü ülkelere gaz satma konusunu da konuştuk. Şu anda verdiğimiz gaz Türkiye piyasasının ihtiyacı içindir. Üçüncü ülkelere de verebiliriz. Kendi gazını bulduğu için Mavi Akım II, İsrail’e uzatılmayabilir. Ancak; Suriye, Lübnan gibi ülkeler için Mavi Akım II Projesi Türkiye’nin güneyine doğru uzatılabilir” diye konuştu.
TAKAS ANLAŞMASI
Putin, Türkiye ile Brezilya’nın öncülük ettiği İran ile Nükleer Takas anlaşması konusunda ise şunları söyledi: “Biz de bu konuyu görüşmeye hazırız. Daha önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin mutabakatı üzerinde çalıştık. Alınacak kararlar fuzuli olmamalı ve İran halkını zorda bırakmamalıdır. Nükleer enerji çalışmalarının önüne engel konulmamalıdır.”
(İSTANBUL)
ÖNCEKİ HABER

Komşu Kürtlerle iyi ilişkiye tahammülü yok

SONRAKİ HABER

Twitter’da her 30 saniyede bir 'kadın tacizi vakası' görülüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa