Fotoğraf: AA

ÜRETİCİYDİK DİLENCİ OLDUK

AĞRI Dağı’nın kuzeydoğu yamacında bulunan ve 1993 yılından bu yana boşaltılan Gevro (Gewro) köyünde 2006 yılından itibaren yaylaya çıkabilen köylüler...


AĞRI Dağı’nın kuzeydoğu yamacında bulunan ve 1993 yılından bu yana boşaltılan Gevro (Gewro) köyünde 2006 yılından itibaren yaylaya çıkabilen köylüler, uzun süre yasaklanan yaylaların Türkiye’de hayvancığı bitirdiğini ve Türkiye’yi hayvancılık konusunda dışa bağımlı hale getirdiğini söylediler.
Nisan ayı başından eylül ayının sonuna kadar köylülerin hayvanlarını otlatmak amaçlı olarak kullandığı köy ve köye bağlı yaylada kalan Koçer Yıldırım, devletin köyleri boşaltarak, yaylaları yasaklayarak, bölgede havancılığı yok etme noktasına getirdiğini söyledi. 1990’lı yılların öncesinde her köyde binin üzerinde hayvan olduğunu, her evin hayvan besleyerek geçimini sağladığını dile getiren Yıldırım, köy boşaltmalar ve yaylalara getirilen yasakların insanları mağdur ettiğini kaydetti. Yıldırım, “Eskiden köyde yaşayan insanlar bu zorunlu göç ve yasaklanan yaylalar yüzünden şehirlere sıkıştı. Havancılıkla uğraşan insanlar köylerinden edilince şehirde hamal, seyyar satıcı, boyacı ve hatta dilenci olmak zorunda kaldı” diye konuştu.
Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Türkiye’ye getirilmesi için ithal edilen 16 bin canlı hayvan olduğunu hatırlatan yaylacılardan İhsan Demir ise “Devlet köyümüzü boşalttı, yaylaya çıkmamızı yıllarca yasakladı. Biz de şehre inince mecbur hayvanlarımızı satmak zorunda kaldık. Bu durumda havancılık öldü. Şimdi de Türkiye dışarıdan canlı hayvan ve et satın alıyor, oysa bize destek sunsaydı kendi vatandaşını bu duruma sokmasaydı, bugün dışardan et almak zorunda kalmayacaktı” dedi.
Yıllarca boşaltılan köylerine ve yaylalarına gidemedikleri için çocuklarıyla ekonomik sorunlar yaşadığını söyleyen Zeliha Çakar ise “PKK var dağda denilerek köyümüzü boşalttılar, yaylamızı yasakladılar ve üretici durumdayken, hayvancılık yaparken birden dilenci konumuna düştük. Şimdi de neyin eti olduğu belli olmayan etleri başka ülkelerden getirip bize onlarca liraya satıyorlar” şeklinde konuştu. (Ağrı/DİHA)
Nazan Sala
www.evrensel.net