Ukrayna’dan geri gönderilen 85 ton sebze imha edildi

ZONGULDAK Limanı’ndan gemiyle Ukrayna’ya giden fakat içlerinde domates güvesi çıktığı için geri gönderilen 70 ton domates, 15 ton biber, kavun ve patlıcan yüklü 4 TIR, Zonguldak’ın Sapça köyündeki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde 8 kişilik bir heyet eşliğinde imha edildi


ZONGULDAK Limanı’ndan gemiyle Ukrayna’ya giden fakat içlerinde domates güvesi çıktığı için geri gönderilen 70 ton domates, 15 ton biber, kavun ve patlıcan yüklü 4 TIR, Zonguldak’ın Sapça köyündeki Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde 8 kişilik bir heyet eşliğinde imha edildi. Antalya, Muğla ve İzmir yörelerinden domates yüklenip Zonguldak Limanı’ndan yük gemileriyle Ukrayna’ya ulaştırılan TIR’lardan 5’i içlerinden böcek çıktığı gerekçesiyle Zonguldak Gümrük Muhafaza Müdürlüğü sahasına geri gönderildi. 4 TIR’daki 85 tonluk yaş sebze, Zonguldak İl Tarım Müdürlüğü’nce yapılan tahlillerin ardından Zonguldak’a bağlı Sapça köyünde bulunan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde imha edildi. Zonguldak Limanı’nda bekletilen 1 TIR dolusu sebzenin akıbeti ise İl Tarım Müdürlüğü’nce yapılan tahlilin ardından belli olacak. Domates ve diğer sebzelerin imhası, İl Çevre Müdürlüğü, Zonguldak Belediyesi, Gümrük Müdürlüğü ve İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerinden oluşan 8 kişilik heyetle gerçekleştirildi.
Bu arada, olayı görüntülemeye çalışan gazetecilerin tesis içinden görüntü alması tesis görevlilerince engellendi. (ZONGULDAK)
www.evrensel.net