16 Haziran 2010 00:00

Kanlı Pazar raporu yayınlandı

KUZEY İrlanda’nın Londonderry kentinde 30 Ocak 1972’de 14 sivilin ölümüyle sonuçlanan ‘Kanlı Pazar’ soruşturmasının raporu, 38 yıl sonra açıklandı.

Paylaş

KUZEY İrlanda’nın Londonderry kentinde 30 Ocak 1972’de 14 sivilin ölümüyle sonuçlanan ‘Kanlı Pazar’ soruşturmasının raporu, 38 yıl sonra açıklandı. Rapor, 12 yıl süren soruşturmanın ardından, dün İngiltere Başbakanı David Cameron’un İngiltere Parlamentosunda konuşma yaptığı sırada başkent Londra’da ve Kuzey İrlanda’nın ikinci büyük kenti Londonderry’de açıklandı. 2 bin 500’den fazla kişinin ifadesinin yer aldığı raporun sonuç bölümü 5 bin sayfadan oluşuyor. Rapor, bu kadar uzun zamanda hazırlandığı için eleştiriliyor. Soruşturma, 1998’de başlatılmıştı ve 2005’te tamamlanması bekleniyordu.
1972’de Kuzey İrlanda’nın Londonderry kentinde İngiliz askerleri, yurttaşlık hakları gösterisi yapan kalabalığın üzerine ateş açıp 13 kişiyi öldürmüştü. Bir kişinin de hastanede öldüğü bu olay, tarihe ‘Kanlı Pazar’ olarak geçmişti.
SESSİZ YÜRÜYÜŞ
Bu arada İngiliz ordusu tarafından öldürülen sivillerin aileleri de, uzun süredir beklenen soruşturma raporunun yayımlanması öncesinde, kanlı saldırının güzergahı üzerinde sessiz bir yürüyüş yaptı. Aileler, Rossville Caddesi’nde yaptıkları yürüyüşte, ölen 14 kişinin siyah-beyaz fotoğraflarını taşıdılar.
ÖNCEKİ HABER

Romanya’da emekçiler sokakta

SONRAKİ HABER

'Müftülüklere evlendirme yetkisi' itirazına AYM’den ret cevabı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa