AB’de ‘tasarruf diktası’

DÜN Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen 27 AB üyesi ülkenin lideri, ekonomik kriz ve avronun değer kaybetmesine karşı ortak kriterler etrafında ...


DÜN Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelen 27 AB üyesi ülkenin lideri, ekonomik kriz ve avronun değer kaybetmesine karşı ortak kriterler etrafında hareket edilmesi gerektiğini ele aldı. Yunanistan’dan sonra İspanya’nın da aşırı borç ile karşı karşıya olması, bundan sonra AB genelinde tasarruf planlarının Brüksel’den belirlenmesi gündeme getirildi. Zirvede üzerinde durulan konuların başında İspanya hükümetinin karar altına aldığı 65 milyar avroluk tasarruf paketi oldu.
İspanya’nın AB’den yardım talebinde bulunup bulunmayacağı ise şu anda belli değil. AB Ekonomi Komiseri Olli Rehn’in sözcüsü yardımın şu anda gündemde olmadığını söyledi.
Almanya ve Fransa, ekonomi politikalarının tek elde toplanması için ‘Ekonomi Hükümeti’nin kurulması konusunda zirve öncesinde görüş birliğine varmıştı.
EKONOMİYİ BRÜKSEL YÖNETECEK
AB üyesi ülkelerde ekonominin içinde bulunduğu duruma göre nasıl hareket edileceğine karar vermek üzere kurulması önerilen ‘Ekonomi Hükümeti’nin asıl görevi hangi ülkenin ne kadar tasarruf yapacağını ilan etmek. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy tarafından gündeme getirilen bu yeni kurum daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel tarafından reddedilmişti.
Zirve arasında basına bilgi veren AB Başkanı Herman Van Rompuy, liderlerin genel olarak ekim ayına kadar üye ülkelerdeki ekonomik gelişmeleri kontrol etmek üzere bir çalışma yapma konusunda görüş birliğine vardığını söyledi.
Böylece, önümüzdeki dönem AB, ulusal ekonomilere çok daha kolay bir şekilde müdahale edebilecek ve hangi kesintilerin yapılacağını dikte ettirebilecek.
BANKALAR ÖZEL VERGİ ÖDEYECEK
AB zirvesinde, ekonomik krizin maliyetinin karşılanması için önümüzdeki dönem bankaların “özel vergi” ödemesi konusunda görüş birliğine varıldı. Bu öneri hafta sonunda Kanada’nın Toronto kentinde yapılacak G 20 zirvesine de sunulacak. Daha önce Merkel ve Sarkozy tarafından gündeme getirilen mali spekülatörlerden daha fazla vergi alınması ise zirvede kabul edilmedi.
DİRENİŞ BÜYÜK OLACAK
Yunanistan’dan sonra iflas etmesi gündemde olan İspanya’da sosyal demokrat hükümet, AB’nin taleplerini kusursuz bir şekilde yerine getirmeye devam ediyor. Toplam 65 milyar avroluk kesinti planını karar altına alan hükümet, Çarşamba günü işsizlere verilen yardım konusunda büyük değişikliklerin yapılmasını kabul etti. Yeni düzenleme işletmelere, çalışanları daha kolay bir şekilde işten çıkarma hakkı sağlıyor. Tazminat hakkı süresi de düşürüldü. Tasarı önümüzdeki hafta parlamentoya getirilecek.
İspanya’da sendikalar hükümetin kısıtlama planına karşı 29 Ekim’de ülke genelinde genel grev yapma kararı aldı.
(DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net