19 Haziran 2010 00:00

Baydemirler’de sorunlar bitmiyor

BAYDEMİRLER patronu, Kıraç’ta bulunan fabrikasındaki makineleri sökerek İran ve Mısır’da kurduğu fabrikalara taşıyor.

Paylaş

BAYDEMİRLER patronu, Kıraç’ta bulunan fabrikasındaki makineleri sökerek İran ve Mısır’da kurduğu fabrikalara taşıyor. Makine sayısıyla birlikte vardiya sayısını da düşüren patron, bir yandan da işçi kıyımına başladı. Makinelerin taşınması özellikle düz dokuma bölümünü vurdu.
3 vardiyadan 1 vardiyaya indirilen bölümde fazla işçilerin işlerine son verildi. İşçiler, yeni çıkışların gündeme geleceğini söylüyor.
Kıraç’ta Baydemirler Grubu’na bağlı Beydemirler, Baydok ve Brillant isimli üç şirket bulunuyor. Patron, geçtiğimiz aylarda Baydok için iflas erteleme başvurusunda bulunmuş ve buradaki işçilerin ücretleri devlet tarafından karşılanmaya başlanmıştı. Bu gelişmeler yaşanırken, patron Mısır ve İran’a iki entegre tesis kurmuştu.
ÜCRETLER ÖDENMİYOR
Baydok işçileri ücretlerini devletten almaya devam ederken, diğer şirkette çalışanların ise iki aylık ücretleri ve üç aylık fazla mesai alacakları verilmedi.
Yazın sıcağı nedeniyle işyerine konulan sebillerin, bakımı ve temizliği yapılmadığı için su içilmeyecek durumda olduğunu söyleyen işçiler, yemeklerin giderek bozulduğunu, patron firmaya ödeme yapmadığı için ya da az ödediği için firmanın yemeklerin kalitesini düşürdüğünü ve yenilemez noktaya geldiğini belirtiyorlar.
İŞÇİLERE AÇIKLAMA YAPILMADI
Bütün bu gelişmeler yaşanırken, patronun ve müdürlerin bir açıklama yapmaması, işçiler arasında yeni tartışmaları gündeme getirdi. Bundan yaklaşık bir yıl önce Baydemirler şirketinin yeni atılımlar ve hamleler yaptığını, pazar paylarını büyüttüklerini, yeni pazarlara açılacaklarını söyleyerek patronlar hedeflerini büyütmüşlerdi. İşçiler ise Baydemirler kendi hedefini büyütürken, işçilerin yaşamının küçüldüğünü, kiralarını ödeyemez hale geldiklerini belirttiler. Öyle ki, fabrikada kimse kimseden borç istemiyor, çünkü kimsenin borç verecek durumu yok.
YAŞANANLARDAN DERS ÇIKARMALIYIZ
İşçiler, “İki yıl önce yapılan eylemde eğer geri adım atılmasaydı ve tüm işçiler birleşseydi, bugün bu sorunları belki yaşamazdık ya da az yaşardık” diyerek, geçmişten dersler çıkarılması gerektiğini söylediler. Ücretleri ödenmezken yeni yatırımlar yapılmasına tepki gösteren işçiler, “Daha önce fabrikaya gelen eski Bakan Kürşad Tüzmen, patronun sesini duydu ve kredi sağladı. Acaba bizim sesimizi duyacak ve gereğini yapacak mı” diye sordular. (İstanbul/EVRENSEL)
Seyit Aslan
ÖNCEKİ HABER

ÇALIŞMA KOŞULLARI GÜLDÜRMÜYOR

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa