Dersane kaymakamlık dayanışması!

KARS’ın Kağızman ilçesinde geçtiğimiz yıl açılan Eğitime Destek Evi’ne bir çok öğrencinin kayıt yaptırması ilçenin tek dersanesi olan ve Fethullah Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Fem Dersanesi’ni ‘sıkıntıya’ soktu.


KARS’ın Kağızman ilçesinde geçtiğimiz yıl açılan Eğitime Destek Evi’ne bir çok öğrencinin kayıt yaptırması ilçenin tek dersanesi olan ve Fethullah Gülen Cemaatine yakınlığıyla bilinen Fem Dersanesi’ni ‘sıkıntıya’ soktu. Kaymakamlığın okullara bir yazı göndererek yoksul öğrencilerin Fem Dersanesi’ne kaydettirilmesinin istendiği ve paranın Fakir Fukara Fonu’ndan karşılanacağının belirtildiği iddia ediliyor.
BDP’li belediye tarafından geçtiğimiz yıl kurulan Eğitime Destek Evi 300’e yakın lise ve ilköğretim öğrencisine üniversiteye ve liselere giriş sınavları için kurslar veriyor. Eğitime Destek Evi bugüne kadar defalarca çeşitli gerekçelerle polis tarafından baskına uğradı, ders veren öğretmenler hakkında ‘yasadışı biçimde kurs verdikleri’ gerekçesiyle davalar açıldı. Öte yandan YGS sınavında Kağızman’daki en başarılı ilk 9 öğrenci Eğitime Destek Evi’nde kurs alan öğrencilerden oluştu. Bu durum FEM Dershanesi’ne rağbeti de düşürdü. Öyle ki dersane 2000 lira olan dershane ücretlerini 600 liraya çekti. İddiaya göre dersane yetkilileri ‘durumunun kötüleşmesi’üzerine kaymakamdan destek istedi. Kaymakamlık da okullara yazı göndererek yeşil kartlı ailelerin çocuklarının listelerini istedi. Bu öğrencileri Fem Dersanesi’ne kaydetdildiği ve ücretlerini de Fakir Fukara Fonu’ndan karşıladığı iddia ediliyor. (Kars/EVRENSEL)


ÖĞRENCİSİZ ÖĞRENCİ YURDU
Kağızman’da 1997-1998 eğitim-öğretim yılında faaliyete geçen Kağızman Meslek Yüksekokulu için 1998 yılı içerisinde yapımı biten yurt kuşlara ve köpeklere ev sahipliği yapıyor.
150 öğrenciyi barındırma kapasitesi olan yurt çürümeye terk edilirken ilçedeki 1200 üniversite öğrencisi barınma ihtiyaçlarını özel öğrenci yurtlarında, pansiyonlarda ve kiralık evlerden karşılıyor. İlçede bugüne kadar bir çok öğrencinin ise maddi yetersizlikler nedeniyle okullarını bırakarak memleketlerine dönmek zorunda kaldıkları biliniyor.
Ersin Aras
www.evrensel.net